Zvolte si optimální zátěž, jinak si vás syndrom přetrénování najde!

Zvolte si optimální zátěž, jinak si vás syndrom přetrénování najde!

Zvolte si optimální zátěž, jinak si vás syndrom přetrénování najde!Nic se nemá přehánět, ať už je to sex, chlast, ale i cvičení. Možná to znáte, přijdete do posilovny na svůj pravidelný trénink. Jenže se stane věc, která je pro nás chlapy destruktivní. Kousek od vás cvičí parádní kočka, koukne na vás a lehce se usměje. Je potřeba se pořádně předvést! Nandáte si dvakrát větší zátěž než dáváte běžně a ukazujete svoji býčí sílu, přičemž se snažíte vypadat neodolatelně a náležitě nabušeně.

 Existují tři možnosti. Za prvé se kráska do pěti minut sbalí a odejde. Vy si oddechnete, uklidníte se a začnete cvičit jak jste zvyklí. Druhá možnost je nejlepší, dáte se spolu do řeči a po pár sklenkách v baru si večer zacvičíte spolu. Pak ale existuje třetí, nejhorší možnost. Sexy kočka vás má vlastně na háku, jenže váš hormony napumpovaný mozek a prokrvený penis vám nedovolí přestat a vy do toho v posilce bušíte jako Herkules. Holka vypadne, hodí po vás letmý úsměv a vás z přehnané zátěže čeká následující den bolest svalů a stažené šlachy díky čemuž si ani neutřete na záchodě zadek. Čili přetrénování, neboli syndrom přetížení.

Příklad řečený v úvodu byl samozřejmě jenom pro odlehčení, i když, zcela pravdivý. Stejně jako přetrénování. Když se před tréninkem důkladně nerozcvičíte, naložíte tělu příliš velkou zátěž, která neodpovídá jeho stavu a podceníte po – tréninkovou regeneraci organismu, může u vás dojít k přetrénování. Svaly bolí, jsou ztuhlé, mají celkově menší pohyblivost, cítíte se sklesle až apaticky a může se objevit i svalová horečka. A to všechno následujících pár dní. Takové cvičení je zcela neefektivní, protože čas který byste mohli strávit cvičením prochodíte a proležíte v bolestech. Tento stav je samozřejmě nejčastější u začátečníků s nulovými, nebo malými zkušenostmi, ovšem může to potkat i zkušené sportovce. Při takovém stavu je důležité tělo důkladně zregenerovat. Pomůže sauna, masáž, plavání a nezatěžování svalstva. Úplný klid na lůžku není dobrý, protože svaly se musí hýbat a tak byste se měli po nějaké době sem tam protáhnout, ale jen do té míry, do jaké vám to dovolí přetažené svalstvo.

Horší stav může nastat, když děláme jakýkoliv typ cvičení od začátku špatně. I když se budete cítit dobře, trénink se bude horšit až dojde do stavu „mozek by chtěl, ale tělo nemůže“ (podobnost se sexem čistě náhodná). Syndrom přetrénování. Tenhle stav může trvat několik měsíců a v extrémních případech trvá i přes rok. Po tu dobu cítíte nechuť ke cvičení, to co jste kdysi zvládali bez problémů už nezvládáte a když ano, tak s velkými obtížemi. Bušení srdce, rychlost tepu se šplhá do astronomických hodnot už chvíli po začátku tréninku, potíže s dýcháním, častá onemocnění, nechuť k jídlu, ospalost a náladovost. To vše jsou symptomy syndromu přetrénování. Takový stav už je nutné řešit s odborníky.

Nikdy si tedy nenakládejte více než jste schopni zvládnout, dobře se pokaždé rozcvičte a nepodceňujte ani odpočinek a správnou výživu. Machrování před kočkama v posilovně se totiž ne vždy musí vyplatit.

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Jeden komentář u “Zvolte si optimální zátěž, jinak si vás syndrom přetrénování najde!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *