Káva a její historie. Víte, že i léčila?

Dnes je káva symbolem pro určitý životní styl. Scházíme se u kafíčka, je trendy pobíhat po městě s kelímkem známé značky. Naši rodiče měli tento nápoj jako prostředek k probuzení. Jak se ke kávě stavěli naši předkové?

Zpracování kávy v různých kulturách

Dnes milujeme třeba kávové peelingy, zrníčka plodiny mají i kosmeticky blahodárné účinky. Káva je všestranný dar. Kořeny kávovníků rostly leckde, ovšem účinků bobů kávovníku začali hojně využívat hlavně v africkém a arabském světě. Odtud pochází spousta legend, jako například ta o pasáčkovi, jemuž se splašily ovce poté, co nazobaly přemíru energie právě z kávových bobů. Kávovník samotný pochází z Etiopie. Zde její chuť lahodila domorodcům natolik, že boby žvýkali. A úplnou náhodou zjistili, že se dá pražit. Když prý kdysi ohněm vzplál kávový háj, omamná vůně se nesla městem tak silně, že si ji chtěli Etiopané užívat častěji. Zhruba z 9. století jsou dostupné větší zmínky o pražení kávy. Tehdy se využívala pro léčebné účinky. Samozřejmě umí dodat energii, posílí imunitu, je antioxidant, umí neutralizovat nepříjemné chutě a dnes potlačuje vznik rakoviny. Pražení kávy se zkrátka stalo populárním a je oblíbené dodnes.

Jaká jsou zpracování kávy?

Do světa se káva začala rozšiřovat během válek a zámořských výprav někdy ve 13. a 14. století. Vznikaly i první kavárny, každý kout světa si kávu kultivoval po svém. V 16. století musela káva o svoji pozici zabojovat. Věřící se obávali energizujících účinků kávy, dávali ji na úroveň alkoholu. Všechny zásoby kávy byly tehdy dokonce zničeny a prodej byl zakázán. Kávovníky se ale nedaly. Kávové plantáže začaly vznikat všude, kde byla příznivá půda. V Indonésii, kde se rostlinám díky vulkanickému původu dařilo, nebo na Jávě. Samozřejmě i v Evropě (území Itálie, Velké Británie, Německa, Francie či Portugalska) se jí dařilo. Zpracování kávy bylo pro pěstitele výzvou. Konkrétně u nás se první kavárna otevřela nejspíš na konci 17. století v domě U Zlatého hada v Praze. Ve druhé polovině 19. století byl vynalezen stále oblíbený french press. A na začátku 20. století Ital Luigi Bezzera vymyslel espresso. Dnes si kávu můžete připravit poctivě ručně (s french pressem), k dispozici jsou i kávovary, které udělají vynikající kávu za vás.