Jak udržet mozek stále v kondici?

Jak udržet mozek stále v kondici?

Procházej se!

Už jen samotná změna prostředí má vliv na naše vědomí. Vstoupíme-li na neprozkoumaný terén, zapojíme přesně tu část mozku, která má na starosti řešení problémů. Rozšíření obzorů o nové prostředí přinutí šedé buňky prostředí analyzovat, rozpoznávat nové souvislosti a tím uvolňovat zablokovaný proud myšlenek. Velmi často nastává při procházkách takzvaný „aha zážitek“, dostavující se při náhlém vyřešení problému. V psychologii je tento pojem nahrazen termínem vhled, či iluminace. Velcí řečtí myslitelé často praktikovali tuto metodu při ranních procházkách prosluněným pobřežím, východ slunce s sebou totiž přináší novou energii spojenou s inspirací a kreativitou.

Autor obrázku: Tony Alter

Humor!

Popusť uzdu fantazii a přečti si zábavnou literaturu nebo zhlédni jednu z nestárnoucích komedií. Humor sám o sobě podporuje postřeh a pozitivně působí na tvoje zdraví, dokonce i imunitní systém si rád poslechne dobrý vtip. Při procesu, který spouští humor, se do těla vylučuje endorfin (hormon štěstí a smíchu), který posiluje tvou přirozenou obranyschopnost a odolnost vůči stresu.

Hraj si!

Šachy, Scrabble, Bridge nebo luštění křížovek a sudoku jsou skvělým tréninkem pro tvůj mozek. Při podobné aktivitě totiž zapojuješ levou hemisféru, která je strůjcem tvého myšlení, především pak toho logického. Pokud holduješ některému z herních fenoménů na tvém počítači nebo konzoli, tvoje mozkovna doslova praská ve švech. Zejména akční a strategické hry pak učí rovnováze mezi rozumem a instinktem, tak poslechni svůj rozum a hrám nepodléhej. Mozek z přehršle informací, které do něj skrze monitor vysíláš, má tendence se rychle unavit a jednat v afektu.

Nevíte jak se šachy začít? Nastudujte šachové knihy, ve kterých bývají vysvětleny nejen základní pravidla, ale i tipy a triky na to, jak překvapit protihráče.

Improvizuj!

Divadlo ve své nejpozitivnější formě je cesta plná poznání. Při improvizaci objevíš sám sebe, vnitřního herce, který se může dosadit do jakékoli role. Věř nebo ne, spousta úspěšných komediantů bylo dříve zaměstnaných jako úředníci nebo účetní. Divil by ses, jak moc improvizace rozšíří tvůj repertoár jednání v nejrozličnějších situacích – tvůj mozek disponuje neuvěřitelným potenciálem vylepšit tvůj charakter, improvizací tak můžeš zdokonalit své vůdčí dovednosti a jednání s druhým člověkem.

Poznávej nové věci!

Dobrým začátkem je ptát se lidí, se kterými netrávíš moc času na jejich názor. Nejenom, že se možná obohatíš o novou myšlenku, zároveň nutíš svůj mozek třídit informace a brát si z nich to podstatné. Zkuste v knihovně zabrouzdat po něčem jiném! Pokud se za normálních okolností zabýváš historickou literaturou, zkus sáhnout po nějakém moderním čtením. Jestli běžně louskáš jenom krimi literaturu, měl by si zkusit přečíst něco z oddělení přírodních věd. Změny můžeš provést i ve svém šatníku, ať už se jedná o barvu trička, které běžně kupuješ, nebo přesedláš z nepohodlných hávů do lehkých a pohodlných šatů. Změna je život, tak si ho nenech uplavat tím, že budeš žít stereotypně.

Dělej si poznámky!

Hurá do papírnictví pro nějaký poznámkový blok, diář, zápisník a můžeš začít. Za den člověka napadne nespočet poznatků, které by stálo za to si poznamenat. Nápad, který nijak nezvěčníme, popřípadě ihned nezužitkujeme má tendenci vymizet stejně rychle, jako se zrodil. Jeden z nejúspěšnějších podnikatelů světa Richard Branson nosil svůj zápisník stále při sobě. Vidí nebo slyší něco zajímavého, tasí tužku a notes a vše si důkladně zaznamená. Sám jednou řekl, že ze spousty jeho poznámek se vyklubala spousta hodnotných ideí, které následně zpeněžil.

Autor obrázku: Oteo

Věnuj se cizímu jazyku, nebo hudebnímu nástroji!

Naučení se cizí řeči patří na pokročilou úroveň mentální atletiky. Také zvládnutí hudebního nástroje je pro tvůj mozek obrovská vzpruha. Opraš svojí starou flétnu, nalaď kytaru, nebo zasedni za piano a staneš se trpělivějším a rozhodnějším člověkem. Tyto dvě aktivity totiž vyžadují zapojení těch částí levé mozkové hemisféry, které využíváš i při řešení matematických operacích a logických úkonů.

Nezapomínej, že kolik řečí umíš, tolikrát si člověkem. Každá řeč má totiž svoji specifickou šablonu skladby písmen tak, aby se z nich stala slova a nakonec i věty. Tato šablona zapojí jinou část tvých mozkových závitů. Nejednou se stalo, že lidé znalí slovu i písmu cizí řeči nalezli po jejím zdolání nadání ve věcech, na které by jinak ani nepomysleli.

Jeden komentář u “Jak udržet mozek stále v kondici?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *