Smetanovu výtvarnou Litomyšl 16. června 2017 odstartovala výstava GENERATION ONE představující první generaci českých postmoderních umělců. Nezahájil ji nikdo jiný než člen správní rady Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl JUDr. Pavel Smutný.
Smetanova výtvarná Litomyšl výborně doplňuje nabídku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Mnozí návštěvníci festivalu zamíří i na prohlídku výtvarného umění a výstava GENERATION ONE byla jednou z těch nejpopulárnějších.
JUDr. Pavel Smutný na této akci nemohl chybět
Advokát Pavel Smutný nebyl pro zahájení nejvýznamnější výstavy vybrán jen tak náhodou. Kromě vlastní advokátní praxe je už mnoho let významným českým filantropem, snaží se především o rozvoj kulturních akcí na našem území. Podílí se na organizaci mnohých takových aktivit a festival Smetanova Litomyšl k nim patří, podporuje jej prostřednictvím svého nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND. Ten úspěšně funguje již od roku 2009 a od té doby se mu povedlo dosáhnout mnoha milníků, na něž může být JUDr. Pavel Smutný právem hrdý. Výstava GENERATION ONE k nim bezpochyby patří.
Titánská výstava ladila s Mahlerovou Symfonií č.1 D-dur
O výstavě GENERATION ONE se mluví jako o titánské. Přesně takový je podtitul Mahlerovy Symfonie č.1 D-dur, jež zazněla na jednom z hlavních koncertů Smetanovy Litomyšle. Přídomek titánská však výstava nedostala jen tak náhodou, představovala totiž titány českého progresivního poválečného umění. Mezi vystavenými díly se objevila tvorba Otto Gutfreunda, Karla Malicha, Aleny Kučerové, Karla Nepraše, Věry Janouškové a mnohých dalších umělců. Všechny je spojuje narození kolem roku 1930 a život v přetěžké době, která je nutila k autorské odvaze.
„Odvaha v uměleckém projevu i v osobním životě je rys, který v rámci práce našeho nadačního fondu dlouhodobě vyhledáváme a oceňujeme,“ vysvětlil JUDr. Pavel Smutný. Jemu samotnému odvaha rozhodně nechybí. Jak jinak si vysvětlit jeho mecenášské aktivity, které ne vždy mají od začátku jasný výsledek?