Nemůžu usnout, co mám dělat?

By: David Goehring

Mnoho lidí večer leží v posteli a převalují v posteli, protože nemohou usnout. Přitom spánek je velmi důležitý proces. Během spánku si naše tělo odpočine, ale mozek pracuje stále. A proto bychom neměli spánek podceňovat.

Proč nemohu usnout?

Existuje mnoho důvodů, proč člověk nemůže večer spát. Avšak pokud netrpíte nějakým traumatickým zážitkem z dětství, tak nejčastější příčinou je stres. Když je člověk pod časovým presem a potřebuje toho mnoho stihnout, tak nad tím pořád přemýšlí. Přemýšlí, co udělá jako první a co potom, aby to bylo co nejefektivnější a zároveň, co nejrychlejší. A pak večer, když lehnete do postele, tak si přemítáte, jestli jste udělali všechno a pak tím mozek přetížíte.

Co udělat pro kvalitní spánek?

Existuje spousta aspektů, které vám pomohou usnout. Ale každému pomáhá něco jiného, proto jich můžete vyzkoušet i více.

Pište si deník

Ačkoliv se vám to možná bude zdát směšné, je dobré mít na nočním stolku nějaký bloček. Je to velmi dobré, když večer ležíte v posteli a přemýšlíte nad vším. Vytáhnete si tento blok a zapíšete do něj veškeré vaše myšlenky. Pak si lehnete a budete si připadat lehčí. Hned se vám bude usínat lépe, protože nemusíte na nic myslet, když máte všechno zapsané.

Unavte se

Mnozí si říkají „proč nemůžu usnout, když jsem unavený?“ Pravdou je, že je rozdíl, když jste unavení z práce v kanceláři anebo z toho, že jste celý den kopali kanály. Protože když sedíte v uzavřené kanceláři, tak jste sice unavení, ale psychicky, což vám neumožní lepší spánek. Na kvalitní spánek potřebujete fyzickou únavu, což je nejlepší vykonávat venku na čerstvém vzduchu, kde se vám okysličí mozek. Takže než půjdete spát, běžte si ven zaběhat, projet se na kole či bruslích anebo se jděte aspoň na chvíli projít, což vám pomůže usnout.

Léky versus Příroda

Někteří lidé užívají léky na spaní, aby se pořádně vyspali, avšak tyto léky jsou chemické a navíc po nějakém častějším užívání se na nich člověk stane závislým a může se stát, že bez nich už nikdy neusne. Proto je lepší sázet na přírodu a vybírat si něco, co bude pro lidský organismus příjemnější. Starou babskou radou je, že byste před spánkem měli vypít hrnek teplého mléka s medem, což prohřeje tělo a pak se lépe usíná. Ale údajně je dobrá i levandule, protože uklidňuje. Takže si před spaním můžete dát horkou koupel s vůní levandule anebo se mazat éterickými oleji s touto bylinkou.

Spánek je velmi důležitá část lidského života, a proto bychom jej neměli podceňovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *