Chrápání může být nebezpečné

Za chrápání můžeme označit zvukové fenomény, které vznikají vibrací měkkých tkání hltanu, zejména měkkého patra a čípku při dýchání. V našich ložnicích jde skutečně o častý jev – ve spánku chrápe až 40 % mužů, u žen je číslo poněkud nižší, a to zejména díky působení hormonů a také větší pružnosti dýchacích cest.

Je třeba mít na paměti, že chrápání je problém nejenom sociální a kosmetický, ale i zdravotní. V některých případech totiž dochází spolu s chrápáním i ke vzniku tzv. apnoických pauz, laicky řečeno období bez dýchání, krátkých okamžiků zástavy dechu.

Clker-Free-Vector-Images / Pixabay

Důvody chrápání

Chrápání se objevuje ve spánku z toho důvodu, že je obecně sníženo napětí svalů, a tedy i těch v dýchacích cestách. Měkké patro a čípek se tak snáze rozkmitají a vzniká typický zvukový fenomén chrápání.

Proč je chrápání tak časté? Na vzniku se podílí kombinace několika faktorů. Velkým rizikem je nadváha či obezita. Lidé s nadváhou mají cévy hltanu prostoupeny tukem, a proto jsou ještě méně pevné a umožňují snazší vibrace hltanu. I u nich jsou podstatně častější apnoické pauzy.

Na vznik chrápání může mít vliv i kouření nebo konzumace alkoholu. V některých případech stojí za chrápáním i ucpaný nos nebo některé nemoci dýchací soustavy (astma, katary horních cest dýchacích).

Ženám poskytují jistou ochranu před chrápáním ženské hormony a větší pružnost dýchacích cest, nicméně i po menopauze problém narůstá. V mladším věku ženy mohou také chrápat, ale jakoby tišeji oproti mužům.

Kdy jít k lékaři

Rozlišujeme v podstatě dva typy chrápání – prosté, kdy nedochází k apnoickým pauzám a problém je tak pouze sociální, ale ne zdravotní. Takového pacienta označujeme za tzv. ronchopata.

Na druhé straně apnoik by měl být vždy vyšetřen lékařem a adekvátně léčen. U něho totiž dochází k apnoickým pauzám, kdy dochází ke krátkým okamžikům bezdeší během spánku. Bylo prokázáno, že tito pacienti jsou ohroženi vznikem kardiovaskulárních onemocnění – od vysokého krevního tlaku až po infarkt myokardu nebo cévní mozkové příhody. Situaci proto není dobré podceňovat. Ideální je, aby byl pacient vyšetřen lékařem specialistou, často z oboru ORL, ideálně specialistou na spánkovou medicínu. Ten provede kromě základního ORL vyšetření i monitoraci spánku speciálním přístrojem, který dokáže určit přítomnost apnoických pauz v průběhu spánku.

Lék proti chrápání

V lékárnách lze zakoupit různé typy nosních či ústních sprejů, které jsou prezentovány jako účinní pomocníci proti chrápání. Lékaři jsou k jejich účinnosti podstatně skeptičtější. Jako spolehlivé prostředky k odstranění chrápání je rozhodně nemohou doporučit. Z jejich hlediska je jedinou účinnou možností léčby operace v kombinaci se správným životním stylem (zejména snížení tělesné hmotnosti v případě nadváhy).

Operační léčba chrápání

V případě prostého typu chrápání je indikací k operaci vlastní rozhodnutí pacienta – chrápání obtěžuje jeho nebo okolí. Operační zákrok se provádí v místním znecitlivění, a to pomocí laseru (tzv. laserová uvulopalatoplastika). Pacient krátce po zákroku odchází domů. Účinnost metody je dle lékařů velmi vysoká.

Jiný typ zákroku se provádí v případě apnoických pacientů. Těm jejich operaci hradí zdravotní pojišťovna, na rozdíl od výše uvedených pacientů.

Jak omezit chrápání

V první řad je vhodné upravit spací polohu. Ke chrápání dochází nejčastěji v poloze na zádech, raději proto zvolte spaní na boku.

Vhodné je omezit kouření či konzumaci alkoholu. V případě nadváhy či obezity se snažit snižovat svoji hmotnost.

Nezapomínejte, že i ucpaný nos může způsobit chrápání, stejně jako další onemocnění horních cest dýchacích. Snažte se proto odstranit i tento problém.