Častý mužský problém – zbytnělá prostata

Prostata, nebo-li předstojná žláza, je důležitým orgánem mužského pohlavního ústrojí. Nachází se pod močovým měchýřem a prochází jí močová trubice. U zdravého dospělého má velikost kaštanu. Jelikož se jedná o pohlavní žlázu, má vliv zejména na životnost a výživu spermií, sekret z prostatických žláz tvoří i součást ejakulátu. Pro muže a jeho plodnost má tedy prostata důležitý význam.

AdinaVoicu / Pixabay

Zbytnění prostaty

Mezi nejčastější zdravotní problémy s prostatou patří bezesporu zbytnění prostaty. Obecně by se dalo říci, že s přibývajícím věkem potká prakticky každého muže. Na vině je často pokles hladiny mužských hormonů v souvislosti s rostoucím věkem. Podle lékařů má tyto potíže až 50% mužů ve věku kolem 50 let. Ve vyšším věku je potom výskyt ještě častější – po osmdesátce trápí zbytnělá prostata až 8 mužů z 10. Zbystřit by ale měli i mladší ročníky, neboť nejsou výjimečné potíže již po 35. roce.

Zbytnění prostaty – příznaky

To, že s prostatou není všechno pořádku, mohou muži sami zaznamenat. Zbytnělá prostata totiž utlačuje močovou trubici a jako následek se objeví potíže s močením. Nejčastěji se jedná o pomalý proud moči, oddálený začátek močení (na začátku močení se musí chvíli čekat), pocit neúplného vyprázdnění. Ke konci močení může být proud pomalý, je třeba zatlačit, nastává ukapávání moči. Častým příznakem je i zvýšení frekvence močení – a to jak ve dne, tak v noci.

Lékaři zdůrazňují, že u některých pacientů nemusí být močové potíže takto výrazné a objevují se spíše potíže s erekcí či jiné sexuální problémy (např. menší tlak tekutiny při výronu semene, snížení intenzity pocitu vyvrcholení při orgasmu, pálení v močové trubici po výronu semene…).

Prostata – léky, operace

Pokud se u muže některé z výše zmíněných příznaků objeví, není dobré návštěvu lékaře dlouho odkládat. Jelikož vyprazdňování močového měchýře je „díky“ zbytnělé prostatě nedokonalé, hrozí větší riziko vzniku infekce, a to jak močového měchýře, tak i dalších orgánů močové soustavy. Snižuje se i kvalita života pacienta a v neposlední řadě je třeba i neopomíjet fakt, že podobné potíže mohou značit i závažnější onemocnění prostaty, např. karcinom.

Léčba je přitom dostupná – zbytnění prostaty lze řešit množstvím kvalitních léků. Vše spadá do péče odborného lékaře – urologa. Pokud léčba medikamenty není úspěšná, k dispozici je i několik typů operačních řešení, ať již klasických, nebo s použitím nejmodernějších technologií.

Rakovina prostaty

Mezi nejobávanější onemocnění prostaty patří zhoubné onemocnění – karcinom. To, že je něco v nepořádku, může signalizovat řada příznaků imitující potíže se zbytněním prostaty. Častěji se jako jeden z prvních příznaků objeví krvácení do moči, ovšem příznaky mohou být značně individuální! Proto je třeba ani běžné obtíže s močením nepodceňovat. I v tomto případě je zcela zásadní, v jakém stadiu je onemocnění odhaleno. Je-li tomu včas, je možné pacienta zcela vyléčit.