Proč se bojíme hororů?

popkorn

Máme před sebou volný večer a člověk si říká, co by tak mohl dělat. Co si pustit nějaký ten film. Nápad je to určitě skvělý. A když film, tak přeci něco pořádného. Na řadu tedy přichází horor.

Kdo se bojí, nesmí…

            Se samotnými horory je to velmi zajímavé. Na každého působí jinak. A na každého působí jinak různý film. Najdeme lidi, kteří se bojí a mrazí je z obyčejné kriminálky, přesto jsou tu lidé, kteří se mohou dívat na „nejstrašidelnější horor na světě“ a ani to s nimi nehne. Přesto platí téměř na 100%, že pro každého z nás se najde film, při kterém nás přinejmenším zamrazí. Záleží na typu osobnosti. Je vědecky prokázáno, že není člověka, který by neměl z něčeho strach – tedy, všichni se bojíme.

Pojďme na to psychologicky

popkorn            Jako máme každý jinak „nastaveno“ to, co je pro nás vtipné, máme každý i jiné „nastavení“ pro strach. Muži jsou samozřejmě stateční. Ale přesto si každý uvědomme, co nás děsí. Rozebereme si základní typy nejděsivějších typů filmů.

Krváky – aneb filmy, plné násilí a krve, zabíjení a různé nechutné procedury s lidským tělem, ale nejen s ním. Tedy strach z ublížení, strach z krve nebo strach z pocitu, že nás někdo může zabít.

Psychologické – často jsou to filmy, kde na nás působí obrovské psychické napětí. Může to být moment překvapení, moment nejistoty, ale často jsou to pocity bezmoci a ve filmu si s hlavními hrdiny pohrává osud, aniž by toto mohli změnit. Pro někoho je to ten nejhorší pocit.

Nadpřirození bytosti. Pro někoho pohádka, pro někoho je to to nejstrašnější, co ve filmu může být. Upíři, vlkodlaci, různí mutanti nebo vetřelci z vesmíru. Na diváka působí pocity neznáma a obav z toho, že nelze předpokládat to, co se stane a neznámé dané postavy.

Jako poslední mohou být pocity ztísněnosti. Tedy pocity z malých prostorů, zmenšujících se prostorů nebo uzavřené místnosti, nekonečné tunely a další.

Kdy je to nejhorší a proč?

            Tyto mnohé pocity, které z hororů máme, tkví v naší výchově. Často jsou nepřímo ovlivněny již v našem dětství. Někdy je to zakořeněné mnohem dále. Samozřejmě filmy s hororovou tématikou nám přijdou nestrašidelnější v noci. Proč? Je to dáno tím, že na nás často působí tma. Tma, která působí na člověka, jako prostředek, kde by měl být ostražitější a mnohem citlivější na dané nebezpečné prvky v okolí. Horor působí na psychiku tím, že nevíme, co se stane a naše ostražitost je napjatá, jako ty struny. Účinná pomoc je rozsvícené světlo nebo zaujmutí pozornosti něčím jiným – hraní si s prsty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *