Jak vybrat přívlačový podběrák?


Výběr podběráku je hned po prutu tou nejdůležitější pomůckou. Raději tedy nic nepodceňujte a přečtěte si náš stručný návod, ve kterém vám s výběrem poradíme.

Přívlačový podběrák patří mezi základní vybavení každého rybáře. Nejenže je to povinnost jej u řady rybníků mít, při lovení dravých a velkých ryb se bez něj neobejdete. Pojďme si tedy v následujících řádcích stručně shrnout, jaký podběrák s sebou vzít na přívlač.

Vhodný pro začátečníky?

Pokud začínáte, pak je výběr poměrně jasný. Podběráky na přívlač lidově zvané „rakeťáky“ jsou oblíbené nejen mezi začátečníky. Raketové podběráky jsou totiž velice pohodlné na nošení. Není se čemu divit. Vždyť tvarem připomínají tenisové rakety, jejichž nošení ve vacích je běžnou záležitostí.

Při lovu z vyššího břehu ale budete mít při jejich použití problémy. Kromě povedeného vzhledu se totiž vyznačují poměrně krátkou rukojetí. Při lovu na rovině (u rybníka) ale žádné problémy očekávat nemusíte. Velkou výhodou je jejich nízká cena a poměrně povedené estetické provedení.

Nejlepší podběráky

Mezi velice oblíbené (zejména v zahraničí) patří široké podběráky na přívlač. Jejich vzhled je v porovnání s tím výše zmiňovaným o poznání horší, svoji funkci ale plní dokonale. Díky své velikosti se do něj vejde i několik ryb, proto je oblíbenou pomůckou i poloprofesionálních rybářů.

Skvělou volbou jsou podběráky Fecl trojúhelníkového tvaru. Řada z nich disponuje klasickou krátkou rukojetí, která je sklápěcí. Díky tomu se tento podběrák dobře skladuje, ale také dobře používá. Jeho váha je velice nízká, při nošení si tedy ani nevšimnete, že jej máte na sobě. Jakmile do něj chytnete rybu, překvapí vás jeho pevnost.

Tak si to pojďme shrnout. V obchodech naleznete zejména tři druhy podběráků – široký, trojúhelníkový a raketový. Všechny druhy mají něco do sebe, pokud bychom ale měli jeden z nich doporučit začínajícím rybářům, pak to rozhodně bude ten trojúhelníkový. Pořiďte si pro začátek nějaký menší a užívejte si s ním prvních úlovků.