Proč byste určitě měli investovat do samostmívací kukly?

Svařujete jen občas, a tak vám přijde zbytečné investovat do drahé svářecí kukly? Možná byste své rozhodnutí měli trochu přehodnotit. Do bezpečnosti a pohodlí při sváření se určitě investovat vyplatí.

Drahá invertorová svářečka je v pořádku, ale do kukly dát peníze nehodláte? A měli jste někdy na hlavě kuklu samostmívací? Kdo ji jednou vyzkouší, ten už nechce nic jiného. Nemusíte ji totiž neustále sundávat.

Místo skla mají displej

Klasické svářecí kukly mají sklo s vysokým UV filtrem, které vaše oči chrání před zářením z elektrického oblouku. Samostmívací kukly sklo nemají, místo něj disponují LCD displejem s elektronickou kazetou. Displej je standardně průhledný, a jakmile čidlo detekuje elektrický oblouk, displej ztmavne a vy vidíte zhruba jako přes sluneční brýle.

Díky tomu, že je displej tvořen tekutými krystaly, ztmavnutí proběhne velmi rychle. Než se krystaly přepnou, trvá to asi 0,00005 sekundy, takže ani první záblesk svářecího oblouku nemůže poškodit váš zrak.

Na co si dát pozor: Nekvalitní samostmívací kukly mají displej se světlejšími skvrnami či pruhy. Takovým se vyhněte, protože hrozí poškození zraku.

Podle čeho kuklu vybírat?

Kritéria výběru by měla zůstat stále stejná, čili:

  • rozsah zatemnění,
  • velikost průzoru (čím větší, tím lepší),
  • design a příslušenství.

Samostmívací kukly se vyrábí i v provedeních s odsáváním, které zvládne odsávat toxické výpary, takže chrání kromě očí také vaši dýchací soustavu.

Pořiďte si sadu svářečky i s kuklou a dalším vybavením

Chcete-li ušetřit, pořiďte si celou sadu. Například v e-shopu Pantermax koupíte set invertorové svářečky CO2 s velkým barevným LCD displejem, samostmívací kukly Panter, hořáku, kabelu s držákem elektrod, ocelového kartáče a kabelu se zemnící svorkou. Na tomto setu ušetříte zhruba čtyři tisíce korun ve srovnání s případem, kdy byste si veškeré vybavení kupovali samostatně.