Jak správně vybrat a kombinovat pánské společenské boty?

Ne nadarmo se říká, že boty dělají chlapa, a je tak zřejmé, že jsou nedílnou součástí každého pánského šatníku. Vyznat se ovšem ve všech modelech společenských bot může být složité. Které tedy vybrat?

Pánské společenské boty jsou k dostání v celé řadě modelů, a tak najít ten jediný vhodný je někdy náročné. Připravili jsme si proto pro vás praktický přehled, který vám jednoduše přiblíží benefity pánských společenských bot, nevýhody i to, k jakým kalhotám se hodí.

https://www.robelshoes.cz/faber-panske-kozene-spolecenske-boty-cerne-f510001-blk/

Oxfordky

Nejčastěji nošeným a maximálně formálním typem jsou boty označované jako tzv. „Oxford“. Poznáte je podle uzavřeného šněrování, což znamená, že svrchní kůže, jež se stahuje k sobě, při zavázání kryje jazyk boty a krásně doléhá na nárt.

Výhodou Oxfordek je, že ať už se chystáte na jakoukoliv akci, s těmito botami nikdy neuděláte chybu a vždy budete vypadat perfektně. Pro muže s vyšším nártem však mohou být kvůli uzavřenému šněrování méně komfortní.

https://www.robelshoes.cz/bugatti-panske-elegantni-spolecenske-boty-z-hladke-kuze-konakove-311-aem01-1000-6300/

Derby

Dalším velice oblíbeným modelem jsou boty nesoucí název „Derby“. Ty jsou charakteristické dvěma bočními díly s dírkami ke šněrování, které jsou přišité na přední část boty.

Jelikož je toto šněrování mnohem nápadnější a nevytváří tak hladkou siluetu, často byly tyto boty považovány za méně formální Dnes se však nosí i na běžné společenské akce a určitě se jich není třeba bát.

Oproti Oxfordkám poskytují větší flexibilitu při nazouvání a pro muže s vysokým nártem se jedná o komfortnější variantu.

https://www.robelshoes.cz/faber-stylove-polobotky-cerne-f594001-blk/

Monky

Tzv. „Monk strap“ poznáte hned na první pohled. Tkaničky v jejich případě byly nahrazeny přezkou. Nejvíce se nosí v provedení „double monks“, které jsou opatřeny hned dvěma přezkami.

Jejich největším benefitem je všestrannost, neboť se perfektně hodí k obleku, džínám i kalhotám a košili. Jelikož jsou přezky uchycené gumičkou, poskytují navíc v oblasti nártu maximální pohodlí. Jestliže se tedy v Oxfordách necítíte příliš komfortně, Monky pro vás jistě budou lepším řešením.

https://www.robelshoes.cz/faber-panske-kozene-polobotky-bordo-f2923022-bordo/

Brogue

Je možné, že pojem „Brogue“ jste už někdy zaslechli. Víte však, o co se jedná? Boty s tímto názvem jsou charakteristické svým dírkováním. Svrchní část kůže bot je „ozdobena“ dírkami, které mají běžně velikost oko 3 až 5 milimetrů.

Jedná se o čistě estetický prvek a dírky na botě nemají žádný jiný účel. Pouze si dejte pozor, pokud hledáte boty pro formální příležitosti, abyste nesáhli po „full brogue“, tedy botách s plným dírkováním po celé obuvi, které nejsou pro podobné události příliš vhodné.

https://www.robelshoes.cz/bugatti-panske-kozene-spolecenske-boty-cerne-311-66605-1000-1000/

Jak správně kombinovat pánské boty s oblekem?

Nyní tedy již víme, jak jednotlivé modely pánských společenských bot vypadají. Dále se pojďme zaměřit na to, jaké je ideálně kombinovat.

Prvním nejjednodušším pravidlem je, že černý oblek si vždy žádá černé boty. Naopak k navy modrému obleku si můžete klidně vzít černé i hnědé boty.

Pokud máte šedý oblek, záleží na jeho odstínu. K tmavším šedým oblekům se nejlépe hodí černé boty nebo tmavě hnědé. Ke světlejším šedým oblekům můžete obout kterékoliv hnědé boty či běžné černé.

K hnědému obleku se doporučují hnědé boty. Ke světle hnědému obleku vždy zvolte tmavší hnědé boty, aby lépe vynikly. K tmavému hnědému obleku lze zvolit světle i tmavě hnědé boty.