Jak to chodí s běžnými bankovními účty

Nejlepším způsobem jak se vyhnout dluhům je plánovat dopředu a šetřit si co nejvíce peněz na budoucí potřeby a touhy. Jak se vám to bude dařit, mnohdy závisí na finančních návycích. Jistě víte, že finanční gramotnost v ČR není příliš na vysoké úrovni, a proto si pojďme ujasnit, jak to vůbec chodí s obyčejným bankovním účtem. Kolik peněz je dobré na něm mít, vyplatí se mít více účtů u různých bank, je vhodné mít i spořicí účet?

Bez bankovního účtu bychom se dnes obešli asi těžko. Mnohým lidem na něj přichází výplata, odchází jim z něj trvalé platby například d za stravování dětí ve školní jídelně, používají jej k placení v obchodech. Jedná se vlastně o takovou peněženku, v níž jsou vaše peníze rozhodně víc v bezpečí, než kdybyste je měli doma pod polštářem.

Jaký by měl být osobní účet?

Běžný účet vám dnes nabídne snad každá bankovní instituce. Bývá nejméně výhodný, aspoň co se týče úroků a dalších odměn, a tak nejdříve prozkoumejte, zda nemáte nárok na nějaký jiný. Speciální účty jsou zpravidla připravené pro děti, studenty nebo podnikatele. Úroky na běžných účtech bývají minimální, zpravidla se jedná o setiny procenta, u těch dětských to bývají desetiny. Různé banky nabízí o něco vyšší sazbu, ale vždy chtějí něco na oplátku – například určitý počet zaplacení kartou měsíčně.

Za platby kartou, výběry z bankomatu, příchozí a odchozí platby byste neměli platit. Pokud musíte, na nic nečekejte a banku změňte. Výběr těch, které vám všechny tyto služby nabízí zdarma, je dost velký. Některé nabízí i neplacené výběry z bankomatů v zahraničí, což ocení vášniví cestovatelé.

Určitě požadujte také internetové bankovnictví, zajímejte se o mobilní aplikaci. Málokdo už dnes chodí kvůli každé platbě nebo nastavení trvalého příkazu do banky, když jde vše zařídit přes internet. Někdy vlastně ani není potřeba banku fyzicky navštívit. Účet se dá založit online a vše si z pohodlí domova rovněž nastavíte.

Má cenu jich vlastnit více?

U jedné banky je zpravidla možné si založit na jedno rodné číslo pouze jeden osobní účet. Majitel účtu nemusí být vždy jeden, například mBank účet umožňuje vést rodinný účet pro dva lidi, kteří mají stejná práva a povinnosti. A naopak existují i situace, kdy má jeden člověk více účtů (u jiných bank).

Upřímně řečeno pokud k tomu nemáte žádné zvláštní důvody, smysl to nemá. Místo toho je lepší zařídit si k běžnému účtu například ještě spořicí. Žádnou velkou úrokovou sazbu u spořicích účtů také nečekejte, ale pořád je o něco vyšší než na účtu běžném a taktéž si odsud můžete peníze vybrat kdykoliv, kdy budete potřebovat.

Existují ovšem situace, kdy se vplatí mít dva účty u jiných bank. Je to například tehdy, když:

· Daná banka nemá bankomat/pobočku ve vašem městě. Výběry z bankomatu bývají zdarma obvykle jen při výběru z dané banky. Za výběr z cizího bankomatu byste museli platit. Proto se vyplatí mít účet u banky, jež má pobočku/bankomat ve vašem městě, a ten používat na výběry hotovosti.

· Potřebujete nějak oddělit příjmy. Lidé podnikající na živnostenský list nemusí mít žádný speciální podnikatelský účet, přesto je dobré, když si pracovní peníze oddělí od soukromých – lze to rozlišit právě používáním dvou různých účtů.

Jestliže nemáte žádný důvod k vlastnění dvou obyčejných osobních účtů, nedělejte to. Budete mít akorát ve všem zmatek, běžné účty navíc stejně neslouží k tomu, abyste na nich uchovávali spousty peněz.

Kolik peněz si nechávat na běžném účtu?

Co nejméně, protože vám tam jen leží a nevydělávají. Měli byste tam mít tolik, abyste z částky vyžili aspoň měsíc a ještě něco navíc pro případy, kdy se vám rozbije pračka apod. Zbytek peněz raději přesuňte na spořicí účet nebo investujte do nějakých výnosnějších záležitostí.
<–NoAdds!–>