Nejdříve jsme nosili roušky, tehdy se na trhu začaly objevovat nano roušky. Teď jsme odkázaní na respirátory a trh nabízí také nano respirátory. Měly by vás zajímat? Čím se liší od klasických respirátorů? Stojí za to si připlatit?
Roušky, antivirové šátky, podomácku vyrobené ústenky i šály přes pusu. Za poslední rok jsme toho vyzkoušeli už mnoho, v posledním období se učíme vybírat si správné respirátory.
Základní kritérium? Mnohdy pohodlí a velikost
Spousta lidí si respirátory ani roušky nevybírá podle účinnosti, nýbrž dle vzhledu a velikosti. Velikosti a provedení respirátorů se mírně liší. Některé na obličej přiléhají lépe, jiné hůře. Jedny sluší i menším ženským obličejům, druhé pro ně absolutně nejsou stavěné. Ano, i přilehnutí k obličeji hraje svoji roli, avšak primárně byste měli zkoumat účinnost. A ta se u nano respirátorů liší.
Není FFP2 jako FFP2
V ČR platí povinnost nosit respirátory patřící do třídy FFP2, případně FFP3, chcete-li být chránění ještě lépe. I respirátory ze stejné třídy se však mohou lišit. Typickým příkladem jsou nano respirátory. Pořídíte-li si nano respirátor třídy FFP2, ochrání vás lépe než klasický respirátor stejné třídy.
„Nano“ totiž znamená, že respirátor je prodyšný, ale má velmi malé otvory, kterými neprojdou ani drobné viry a částice. Například české nano respirátory značky Spurtex zachytávají 98,5 % submikronových částic včetně částic o velikosti virů. Navíc jsou vybaveny ohýbatelným okrajem, takže na tváři perfektně sedí, ať už máte jakýkoliv tvar obličeje.
Respirátor může být stylový
Řešili jsme to u roušek a nyní opět u respirátorů. Chceme nosit kvalitní respirátory, jež dobře vypadají. Ještě jste takové neviděli? Pak se zaměřte například na českou značku Nanolab, případně zahraniční RespiRaptor. Vyrábí se i v černých nebo béžových provedeních. Nekupujte levné respirátory z Číny, které nosí většina české populace. Podpořte lokální firmy a buďte styloví navzdory nařízením.