Auta na CNG jsou šetrná k přírodě. Navíc mají i řadu dalších předností


Při nákupu nového automobilu si stále více lidí všímá toho, na jaký pohon jezdí. Doby, kdy se při nákupu vozu dívalo jen na cenu jsou dávno pryč. Češi si dokonce za nový vůz rádi trochu připlatí, aby mohli cestovat pohodlně a s minimálním dopadem na životní prostředí. Právě proto se zvyšuje poptávka po vozech s CNG pohony.

CNG je zkratkou pro stlačený zemní plyn. Má vysoké oktanové číslo, díky čemuž dochází ke zvýšení výkonu motoru, který je zároveň méně zatěžovaný. Prodlužuje se tím jeho životnost, takže s autem nebudete tak často jezdit do servisu na opravy.

Vyšší cena, nižší provozní náklady – základní charakteristika aut na CNG

Auta na CNG sice stále v současnosti stojí více než vozidla s klasickými pohony. Je ale dobré si uvědomit, že zemní plyn stojí méně peněz, a že CNG stanice ho nabízejí o poznání levněji než benzín a naftu. Provoz automobilu vás tím pádem nestojí tolik, a vaše prvotní náklady se poměrně rychle kompenzují. V konečném důsledku se tak nákup auta na CNG vyplácí.

Výrazné omezení emisí

Důležitým aspektem je to, že CNG výrazně méně škodí životnímu prostředí. Do ovzduší uniká až o 25 % méně oxidu uhelnatého, a to rozhodně není zanedbatelné číslo. Kromě toho při provozu nevznikají další škodlivé látky.

Stlačený zemní plyn bylo na čerpacích stanicích ještě před pár lety poměrně obtížné natankovat. Počet CNG stanic ale rychle roste, takže byste už s natankováním svého vozidla neměli mít prakticky vůbec žádný problém, a to po celé České republice.

Tichý provoz CNG aut

Ještě jednu velkou výhodu můžeme u aut na CNG spatřovat. Jejich chod je mimořádně tichý, motor během jízdy není zdaleka tak hlučný, jak jste zvyklí u klasických vozidel se spalovacími motory na benzín a naftu. Oceníte to hlavně v městském provozu, i na dálnicích během delších cest.