Je libo výletní tempo, nebo raději intenzivní trénink? Rotoped zvládne obojí a navíc se postará o vaše zdraví

Jízda na rotopedu přináší skvělé cvičení s mnoha výhodami pro vaše fyzické i duševní zdraví. Domácí tréninková kola jsou multifunkční, efektivní, bezpečná a snadno se používají. Díky možnosti úpravy intenzity tréninků je navíc rotoped vhodný pro všechny od dětí až po aktivní seniory.

Podpora hubnutí i lepší funkce kardiovaskulárního systému

Je vědecky prokázáno, že jízda na rotopedu je vysoce efektivním druhem tréninku vhodným k redukci tělesné hmotnosti. Dokonce se rotoped doporučuje i na tak problematické partie jako je bříško a boky. Za hodinu jízdy na domácím tréninkovém kole můžete spálit v průměru 400–600 kalorií. Výhodou pro hubnutí je i fakt, že pokud si dáte hodinku intenzivnějšího tempa, vaše tělo zůstane takzvaně nastartované a bude tedy lépe spalovat tuky i pár hodin po skončení tréninku.

Snížení cholesterolu i cukrů v krvi, zdravější krevní oběh, rozšíření kapacity plic a prevence cukrovky a onemocnění chorobami kardiovaskulárního systému. To je jen pár z mnoha benefitů, kterými svůj život obohatíte, budete-li si dopřávat cvičení na rotopedu. A přitom nemusíte mít nastavenou nijak vysokou zátěž.

Pro zlepšení funkce kardiovaskulárního systému a posílení vašeho srdíčka vám bohatě postačí průměrné i volnější tempo. Důležitá je však pravidelnost cvičení. Proto lékaři doporučují zařadit zhruba dvacet minut jízdy na domácím kole do svého každodenního ranního rituálu.

Regenerace dýchacího ústrojí a rehabilitace pohybového aparátu

Věděli jste, že se rotopedy běžně používají jako účinný nástroj i v nemocnicích a sanatoriích různého typu? Kupříkladu lidé, kteří mají potíže s dýcháním, si během jízdy na domácím tréninkovém kole posilují plíce. Pacientům, jež prodělali zápal plic, se pak rotopedy doporučují pro obnovu plicní kapacity a trénink správného a zdravého dýchání při fyzické námaze.

Nejčastěji však toto sportovní příslušenství nachází ve zdravotnictví uplatnění při řešení problémů týkajících se pohybového aparátu. Rotoped najdete na každém rehabilitačním oddělení jednoduše proto, že jde o skvělý a šetrný způsob, jak pečovat o kosti, klouby i svaly. Rotopedy jsou prostě geniálním parťákem při rekonvalescenci pro lidi s bolestmi kloubů, poraněnými svaly nebo po nejrůznějších operacích pohybového aparátu.

Na rozdíl od klasického kola nebo třeba běžeckého pásu totiž trénink na rotopedu nepředstavuje pro lidské tělo takovou zátěž, neboť kostru, klouby ani svaly nevystavuje otřesům a nárazům. Díky tomu je tento druh tréninku vhodný i pro silně obézní osoby, pro něž může být jízda na normálním kole či běh nebezpečný.

Naordinujte si s rotopedem dobrou náladu

Každý sportovec zná ten blažený pocit, když odloží činku, sleze z kola, doběhne do cíle nebo třeba odehraje zápas. Způsobuje ho nejen vědomí, že jste opět překonali únavu či lenost, zvedli se z gauče a udělali něco pro své zdraví i vzhled, ale především endorfiny. Chemická látka, kterou lidské tělo produkuje a vyplavuje v reakci na fyzickou zátěž. Řadí se mezi takzvané hormony štěstí, protože zlepšují náladu a snižují riziko vzniku depresí.

A díky domácímu tréninkovému kolu si dávku endorfinů můžete dopřát kdykoliv budete mít chvilku času. Na rotopedu si nastavte požadovanou intenzitu zátěže, oblečte si pohodlné oblečení a šlápněte do pedálů nejen v momentě, kdy budete mít náladu pod psa. Pořídíte-li si model s transportními kolečky, můžete rotoped vytáhnout klidně na balkon či terasu a čerpat dobrou náladu na čerstvém vzduchu.

S rotopedem doma už navíc nebudete mít výmluvu, proč nesportovat. Moderní modely jsou totiž tak tiché, že si svou malou „Tour de France“ můžete zajet klidně v noci a nikoho tím nebudete rušit. Trénovat můžete od jara do zimy, od rána do večera, v soukromí a pohodlí vlastního domova. A pokud sportujete spíše z povinnosti, můžete si k jízdě na rotopedu třeba pustit oblíbený film.

Zdroj obrázku: Creativa Images / stock.adobe.com