Co je nadrozměrná přeprava? A jakými pravidly se řídí?

V mnoha průmyslových odvětvích se podnikatelé čas od času setkávají s tím, že potřebují přepravit nadrozměrnou zásilku z místa na místo. Pokud jste se dostali do podobné situace, ovšem nedisponujete vhodným dopravním prostředkem, ani netušíte, jaká povolení byste potřebovali a jak vůbec takovou trasu naplánovat, svěřte raději všechno do rukou profesionálů. Specializovaná firma se postará o všechno od A do Z.

Pravděpodobně se ptáte, co je to vůbec nadrozměrná přeprava. V podstatě se jedná o přepravu nadrozměrných zásilek, jejichž parametry jsou mnohem větší než standardní rozměry povolené zákonem.

Kdy se už jedná o nadrozměrnou zásilku?

V okamžiku, kdy souprava přesahuje délku 16,5 metru, šířku 2,5 metru a výšku 4 metry, se už mluví o nadměrné přepravě. Stejně tak je zásilka limitována hmotností. Jestliže tedy celková hmotnost přesahuje hranici 48 tun, tak už je nezbytné zajistit přepravu těžkých nákladů za pomoci speciálních dopravních prostředků a po trase, která takovou přepravu povoluje.

Ministerstvo dopravy České republiky musí u nadrozměrné dopravy vydat povolení. Pokud byste o povolení nepožádali, vystavovali byste se riziku dost vysoké pokuty, která by vás klidně mohla i zruinovat. Pokuty jsou vysoké především proto, že během přepravy těžkých zásilek může být ohrožena bezpečnost silničního provozu.

Přeprava nadrozměrných nákladů je časově náročná

Počítejte s tím, že přeprava nadrozměrných nákladů nezabere pár hodin, často spíše několik dnů. Důležité je mít trasu vhodně naplánovanou, což je i finančně nákladnější. Platí se totiž za speciální techniku, uložení a upevnění nákladu, technický doprovod, správní poplatky a podobně.

Přeprava nadrozměrných zásilek je vskutku specifický a složitý proces, jenž je lepší svěřit do rukou odborné firmy, která má v dané oblasti bohaté a dlouholeté zkušenosti.