Člověk nemusí být flink a flákač, aby se v práci dostal do řádných problémů. Někdy stačí neuvážený pohyb – a je vymalováno. Škodu může zaměstnavateli způsobit prakticky každý zaměstnanec, dokonce i „kancelářská krysa“, která celou pracovní dobu prosedí za monitorem. Káva vylitá do klávesnice drahého notebooku není ničím výjimečným. Ale jak se proti všudypřítomným rizikům chránit? Pojišťovny nabízí odpověď v podobě pojištění odpovědnosti za škodu neboli pojistky na blbost.
Zaměstnavatel je povinen škodu prokázat
Dobrá zpráva je, že než vám zaměstnavatel škodu vyčíslí, musí prokázat vaši vinu. Důkazní povinnost je tedy na jeho straně, a roli navíc hraje i to, zda zaměstnavatel dodržel všechny povinnosti, které má vůči zaměstnancům ze zákona. Pokud se prokáže, nese část viny i on, míra odpovědnosti za škodu se rozmělní na obě strany.
Podaří-li se však zaměstnavateli prokázat, že zaměstnanec vinu skutečně způsobil, může po něm požadovat 4,5 násobek průměrného měsíčního platu. V případě více prokázaných škod platí zaměstnanec za každou jednotlivě.
Kdy musí zaměstnanec zaplatit celou částku?
Dojde-li ke škodě v opilosti nebo pod vlivem návykové látky, zaměstnanec ji musí zaplatit v plném rozsahu a nepomůže mu ani pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli. To samé platí i v případě, kdy se prokáže, že dotyčný způsobil škodu schválně.
Specifické případy, kdy se důkazní povinnost přenáší na zaměstnance, který je navíc zodpovědný neomezeně, souvisí s uzavřením dohody o zodpovědnosti za svěřené hodnoty či ztrátu svěřených předmětů.
Kde se můžete výhodně pojistit?
Pokud vás po přečtení tohoto článku paralyzoval strach z příštího pracovního dne, sjednejte si pojištění odpovědnosti ještě dnes. Za výhodných podmínek vás pojistí například ERGO pojišťovna.