Nebojte se toho a udělejte si pilotní průkaz. Nebudete litovat!

Vaši přátelé už ho dávno mají a nevynechají jediný volný víkend, kdy jim počasí umožní nevšední relaxaci za kniplem. Řeč je samozřejmě o pilotním průkazu neboli piloťáku. V současné době je v České republice kolem tří tisíc držitelů licencí PPL(A), což je zhruba dvojnásobek oproti statistice z roku 2008. Rostoucí zájem o letecké kurzy lze vysvětlit tak, že lidé hledají nové koníčky – a právě létání patří k tomu nejlepšímu, co se dá ve volném čase dělat.

Máte na to?

Letecký kurz sice nemůže absolvovat každý, nicméně požadavky nejsou příliš vysoké. V prvé řadě budete muset zavítat k lékaři a získat potvrzení o zdravotní způsobilosti 2. třídy.

Možná vás překvapí, že na letišti potkáte i velmi mladé lidi. To proto, že se do praktického výcviku mohou přihlásit žáci, kteří v daném kalendářním roce dosáhnou věku 16 let. Minimální věková hranice pro provádění samostatných letů je 16 let a pro absolvování závěrečné zkoušky 17 let.

Poslední požadavek souvisí s finančními prostředky. Letecká škola si logicky účtuje více než autoškola a počítejte s tím, že vás bude průkaz něco stát. Průměrně jde o částku kolem dvou set tisíc korun. Není to málo, ale rozhodně jde o investici, které nebudete litovat.

Možná vás čeká slibná budoucnost

Průkaz soukromého pilota PPL(A) umožňuje pilotování jednomotorového pístového letounu pro soukromé účely, a to pouze přes den a za příznivého počasí. Platí v rámci celé EU a opravňuje k létání pro zábavu, a to i s dalšími pasažéry na palubě.

Jakmile budete mít dojem, že vám základní licence nestačí, můžete si kvalifikaci rozšířit např. o oprávnění pro lety podle přístrojů, oprávnění pro lety v noci či akrobatické lety. Anebo průkaz pojmete jako začátek nového života a postupně se dopracujete až ke kvalifikaci obchodního pilota. Bude vás to stát spoustu úsilí i peněz, ale to vám prestižní a finančně velmi dobře ohodnocené zaměstnání vrátí i s úroky.