Fotbalisti, které musíte znát

V Česku je nejoblíbenějším sportem patrně hokej, ovšem fotbal příliš nezaostává. Spousta malých kluků si přeje stát se profesionálním sportovcem jako Petr Čech, Milan Baroš nebo Tomáš Rosický. A mnohým se to povede. I v současnosti máme pár českých nadějí, jež se postupně začínají probojovávat do světa.

Pojďme se podívat, kteří čeští fotbalisti by se s trochou štěstí jednoho dne mohli objevit po boku světoznámých fotbalových legend.

Mlaďoučký Adam Hložek míří do Německa

První českou nadějí, která to opravdu může někam dotáhnout, je Adam Hložek. Tento teprve devatenáctiletý mladík pochází z Ivančic u Brna. Hraje na postu útočníka, svou kariéru odstartoval v dresu Sparty Praha, avšak po sezóně 2021/22 míří do bundesligového Bayeru Leverkusen.

Ke sportu ho přivedli rodiče. Jeho táta je bývalý profesionální házenkář, a tak není divu, že své dva kluky, mladšího Adama a staršího Daniela, odmala vedl ke sportu. Oba se zhlédli ve fotbalu, oba se spolu vydali na Letnou. Danielovi se však prosadit nepodařilo, zatímco Adam začal sbírat rekordy. Má na kontě několik rekordů jako nejmladší hráč v české lize – jako nejmladší dokázal vstřelit hattrick, branku, je nejmladším debutantem atd.

Za A-tým Sparty hrál již v 16 letech, což jeho příběh činí podobný příběhu mnohých světových fotbalistů. Třeba Lionel Messi se ve 13 letech přestěhoval z Argentiny do Španělska kvůli fotbalu. Hložek se stěhoval do Prahy a brzy ho čeká Německo, kde však nebude sám. V týmu ho očekává již jeden český kolega, další velmi úspěšný mladý hráč.

Patrik Schick dosáhl svého snu

Fotbalu se věnoval odmala, kdysi snil, že bude jako slavný David Beckham, a tak denně na zahradě trénoval kopací techniku. Hrál za místní klub ve Vestci, který však jednoho dne hrál utkání se Spartou – tehdy se začal psát Patrikův příběh. Tehdy 11letý Patrik předvedl skvělý výkon a ihned po skončení zápasu ho převzala fotbalová akademie Sparty Praha. Roky trénoval, než se dostal do juniorského mužstva, cesta do A týmu už byla rychlá.

V roce 2015 odešel hostovat do Bohemians Praha, Sparta o něj ani pak nestála. Patrikův agent tedy zařídil přestup do zahraničí, Patrik se dostal do Sampdoria Janov, pak do AS Řím, následně se dostal do Německa. Začal v RB Lipsko, nyní hraje za Bayer Leverkusen, kam míří i Adam Hložek. Patrik Schick je v klubu úspěšný, stal se například prvním fotbalistou Leverkusenu, jemuž se podařilo dát během jednoho zápasu čtyři góly.

K tomu všemu vede ukázkový osobní život. Stejně jako třeba Cristiano Ronaldo, jež je známý svým pevným manželským svazkem a šťastnou rodinou, má i Patrik Schick spokojené manželství. S manželkou je již od střední školy, oporou mu byla po celou dobu jeho kariéry a aktuálně společně vychovávají dvě děti.

Znáte tahle dvě česká fotbalová jména? Máte ponětí ještě o dalších mladých talentech?