Proč vyzkoušet Arduino? 5 důvodů, které přesvědčí i vás

Najít si nový koníček v době, kdy odborníci doporučují trávit co nejvíce času doma a nechodit mezi lidi, není vůbec od věci. Pokud vás omrzela většina činností, kterými jste se doposud snažili „zaplácat“ čas, máme pro vás skvělý tip. Říká vám něco Arduino? Jedná se o malý jednodeskový počítač na bázi mikrokontrolerů ATmega a s trochu šikovnosti z něj vytvoříte takřka libovolné zařízení – od jednoduchého digitálního teploměru až po robotickou ruku.

1. Začít můžete okamžitě

Arduino je znamenitou volbou pro každého, kdo se ve světě elektroniky cítí jako ryba ve vodě, ale zatím ještě neumí programovat. Díky Arduinu proniknete do tajů hardwaru a softwaru jako nůž máslem. Jednodušší zařízení zprovozníte téměř okamžitě, aniž byste museli přečíst několik tlustých knížek o programování nebo absolvovat několikatýdenní online kurz. A pokud již programovat umíte (např. v C++), zabavíte se s Arduinem o to víc.

2. Arduino není drahé

S Arduinem můžete začít i v případě, že máte hlouběji do kapsy. Ceny jednotlivých komponentů jsou velmi dostupné, v případě shield modulů Arduino nano jde spíše o desítky korun. Předražené samozřejmě nejsou ani další součástky, jejich ceny se obvykle pohybují v řádu stokorun.

3. Platformní nezávislost

Vývojové prostředí Arduina je otevřené, což značně usnadňuje psaní kódu a nahrávání hotových programů do mikroprocesoru. Dostupné jsou verze pro Windows, Mas OS X i Linux.

4. Početná komunita nadšenců

Není nad to, kdy můžete své hobby sdílet s někým podobně smýšlejícím. Uživatelská komunita Arduina je velmi početná a určitě v ní najdete někoho, kdo se rád podívá na vaše nejnovější projekty, a naopak vás inspiruje vlastními. Najít si přátele mezi arduinisty není vůbec složité!

5. Moře tipů a videonávodů

Pořídili jste si svou první sadu Arduina, ale vůbec netušíte, jak s ní naložit… Po pár minutách googlování najdete nespočet praktických návodů a manuálů, díky kterým se naučíte základy i pokročilejší věci.

Vlastní blog s návody provozuje také specializovaný prodejce laskarduino.cz, v jehož nabídce najdete široké spektrum komponentů pro Arduino i Raspberry Pi.