Pozorovat přírodu nebo oblohu v noci můžete i vy

Je mezi námi mnoho těch, kdo milují pozorování noční oblohy. Je velká škoda, že se tomuto kouzlu oddáváme poměrně málo, ať už je to kvůli světelnému smogu, nedostatku času nebo chybějící technice. Jestliže si nebo svým dětem ale pořídíte to pravé vybavení, na pozorování krajiny či oblohy si určitě uděláte čas.

To správné vybavení

Abyste byli spokojeni s viděním, je důležité vybrat vhodný teleskop. Teleskopů neboli dalekohledů na hvězdy existuje velké množství typů. Jejich hlavní funkcí je pozorování vzdálených předmětů. Rozlišujeme tři typy, podle toho, jaký fyzikální princip daný teleskop využívá. Volit můžete čočkový teleskop, kdy objektiv tvoří čočka, zrcadlový, kdy objektiv tvoří zrcadlo a katadioptrický systém, což znamená, že je objektiv složen ze zrcadla i čočky a využívá se princip lomu i odrazu světla. Díky teleskopu budete moci prozkoumat daleké světy. Budete-li chtít pozorovat světelnější objekty, např. měsíc, lépe vám vyhoví čočkový teleskop. Naopak zrcadlový poskytne skvělou službu i při pozorování méně jasných objektů, např. deep sky objekty a galaxie.

Chcete spíše dalekohled?

Můžete také pozorovat noční krajinu, a právě k tomu jsou určeny dalekohledy, které mají noční vidění. To pracuje se zbytkovým světlem, které se mění na světlo viditelné v okuláru. Jestliže je zbytkového světla málo, používají se IR lampy. Sehnat můžete dalekohledy s nočním viděním generace I +, generace II + a digitální noční vidění, jež je stále populárnější. Využití nachází pro pozorování z ruky jako noční vidění monokulární nebo dalekohled na noční vidění. Populární jsou i brýle na noční vidění s bohatým použitím. Samozřejmě lze zakoupit i noční vidění na puškohled, což využívají myslivci.

Kvalitní teleskopy i dalekohledy s nočním viděním, monokuláry, ale také mikroskopy, termovize a mnohé jiné najdete na stránkách idalekohledy.cz. Navštivte je, vyberte si co potřebujete a začněte se oddávat tomu, co vás baví.