Správně zvolené rybářské potřeby z vás udělají krále rybářů

Chodíte rádi na ryby? A s jakým úlovkem se vracíte? Pokud s nevalným, možná je na vině vaše vybavení. Na něm úspěšnost úlovku závisí více, než si možná myslíte.

V českých vodách plave poměrně velké množství různých druhů ryb. Dravým rybám vévodí štika následovaná candátem a bolenem. V první desítce nejoblíbenějších dravých ryb ovšem je i jesen, okoun a sumec. To však nic nemění na faktu, že vůbec nejoblíbenější rybou lovenou českými rybáři zůstává nedravý kapr. V podstatě tradiční ryba, která u většiny z nás končí i na štědrovečerním stole. Na na lov této ryby se v tomto článku zaměříme. Nemyslete si, ono i ulovení kapra vyžaduje určitý kumšt. A správné vybavení! Bez jakých rekvizit se tedy kaprařina neobejde?

Pruty na kapry – teleskopické, dělené, spodové a markerové

Základem vybavení každého rybáře je samozřejmě rybářský prut. Pro lov kaprů však není vhodný každý prut, na který narazíte v rybářských potřebách. Konkrétně prut na kapry by měl být pevný a lehký. Na trhu najdete kapry na pruty teleskopické, dělené, spodové a markerové. Pokud prut budete převážet, doporučujeme buď teleskopický nebo dělený. Oba disponují malými přepravními rozměry. Pokud při rybolovu používáte krmení pomocí krmné rakety, zvolte prut spodový.

Navijáky na kapry – volnoběžné, s přední brzdou a zadní brzdou

Nezbytnou součástí rybářského arzenálu je i naviják. Jeho prostřednictvím rybář zkracuje i prodlužuje vlasec, ale také nahazuje. Jeho hlavní chvíle však nastává v okamžiku samotného „boje“ s rybou. Právě na navijáku záleží, zda se vlasec pod vahou i toho nejtěžšího kapra přetrhne či nikoliv. Na trhu najdete navijáky na kapry volnoběžné, s přední a zadní brzdou.

Vlasec na kapry – monolitní, fluokarbonový a odhozový

Neméně důležitou roli ovšem při rybaření sehrává i již zmíněný vlasec na kapry. Zřejmě nemusíme upozorňovat na to, že by měl být dostatečně pevný, aby si poradil i s velkými kusy. Dobré je však pořídit si i takový, který se neprotahuje. Kapři se přeci jen často loví na dost velké vzdálenosti, kterým by vlasec měl být přizpůsobený. Pro lov kaprů jsou vhodné vlasce monofilní, fluokarbonové a odhozové.

Tak, ať vám berou!