Proč mít na svahu helmu?

Nosit helmu je pro každého lyžaře velmi potřebné a důležité. I když jedeme na hory jednou do roka, měli bychom na helmu vždy myslet jako na důležitou výbavu lyžaře. Někdo může argumentovat tím, že nikdy v minulosti helmu nenosil, a nic se mu nestalo. To je ale minulost.

Up-Free / Pixabay

V dnešní době je lyžování rychlejší, jezdí na svahu více lyžařů, a tím se stává lyžování bez helmy nebezpečnější. I když sami jezdíme pomalu a opatrně, může do nás každou chvíli někdo vrazit zezadu a neštěstí je hned. Může se to stát, když ten za námi se nestačí vyhnout. Poranění hlavy bez přilby je velmi častý úraz.

V takových případech nám může helma i zachránit život. Asi by nebylo špatné, kdyby i u nás byl zákon o nošení přilby na svahu povinné. V některých zemích je povinnost u dětí nosit helmu. Určitě tak helma zachrání zbytečným úrazům, kterých je každým rokem víc, a bohužel i úmrtí na svahu je víc, než kdysi. Správná lyžařská helma má pevný skelet, který chrání i uši. U některých je i chránič na bradu.

Moderní helmy nejen že jsou pěkné na pohled, ale mají i větrání na několika místech. K helmě je vyměnitelná vložka. Nosit pod helmou svoji oblíbenou čepici, nebo kuklu, nemusí být zrovna vhodné. Při pádu se muže helma po nevhodné čepici vysmeknout. Pod helmy se prodávají kukly a čepice přímo k tomu určené.

Proč nosit na svahu helmu?

Je celkem zaběhnuté nosit helmu na kole, ale při lyžování to tak není. Když se podíváme, kolik lidí na svahu helmu nemá, tak je jich opravdu stále velké množství. Je to velký problém. Stává se, že lyžař, který vidí na vlastní oči při lyžování úraz, začne sám helmu nosit. Určitě se časem dočkáme, že více lyžařů bude helmu nosit, stejně tak jako při ježdění na kole. Tam to šlo také pozvolna, a dneska už jí má devadesát procent kolařů.

Není zrovna dobré si helmu půjčovat v půjčovnách. Je lepší mít svoji vlastní, protože je velmi důležité, aby helma dobře seděla. Lyžařskou helmu si můžeme koupit v každém obchodě, kde prodávají lyžařské, nebo sportovní vybavení. Helmy se vyrábějí v několika velikostech, a tak je potřeba si helmu vyzkoušet. Helma nám musí dobře padnout, jinak by nám byla k ničemu. Když vybereme špatnou velikost, budeme mít při nošení otlaky, nebo naopak při pádu nám může spadnout, kdybychom vybrali velkou velikost.

Tuhle chybu dělají většinou rodiče, kteří kupují helmu dětem. Chtějí, aby děti z helmy brzy nevyrostly, a proto se snaží ušetřit tím, že koupí helmu větší, aby dětem vydržela co nejdéle. Vybírat bychom měli helmu podle toho, jak nám sedí, a určitě ne podle tvaru, barvy, nebo podle toho, kolik stojí. Při zkoušení helmy pamatujeme na to, že by měla mimo jiné chránit i čelo.

Z toho důvodu ji neposouváme zbytečně vysoko, ale měla by být asi dva centimetry nad obočím. Dobré je, když má i chránič na bradu. Dobře zjistíme, jestli nám opravdu sedne, když si ji nasadíme a nezapneme ji. Hodně se předkloníme, a když nespadne, je to ta správná velikost. A měli bychom ji koupit.

Lyžařské helmy se některé vyrábějí i s nastavitelnou velikostí. Je to rozmezí a třech velikostí. To je vhodné hlavně pro děti, které stále rostou, ale kupují si ji i dospělí. Mají tak možnost pod helmu dát jinou čepici.

Helma se dá koupit i v e-shopu, tam je to ale složitější, protože si musíme pořádně změřit hlavu. I tak nám potom nemáme jistotu, že nám dobře padne, a budeme se v ní dobře cítit. Když kupujeme lyžařskou helmu, je dobré zároveň koupit i brýle.

Mezi brýlemi a helmou musí být mezera, brýle nesmí tlačit na nose. V zadní části helmy se upínají brýle. Při instalaci brýlí na helmu by měli dobře padnout na obličej, a vytvořit jeden celek.