Po akné zůstávají skvrny a jizvy. Jak se jich zbavit?

Akné už dávno není tabu. O pupíncích, které nám ztrpčují život, se bavíme zcela otevřeně. Ostatně proč ne, vždyť jde o nejrozšířenější kožní onemocnění, s nímž se alespoň jednou za život setká snad opravdu každý člověk. Kritické je především období puberty, ale spousta lidí s akné bojuje i v dospělosti. Velmi nepříjemné jsou také pozůstatky v podobě jizev a skvrn. Jak se jich zbavit a přestat se bát pohledět do zrcadla?

Proč akné vzniká?

Nejčastější příčinou tvorby akné je nadprodukce či špatná kvalita kožního mazu. Komedony obvykle vznikají v místech, kde se nachází pilosebaceózní folikuly. Když se jejich vývod ucpe, dochází k zánětu.

Prvotní příčinou akné je obvykle hormonální nerovnováha. Za zmínku však stojí i další spouštěče jako kouření, stres, nevyvážený mikrobiom, složení některých potravin a konvenčních kosmetických přípravků.

Jakmile se vám podaří eliminovat spouštěče, stav vaší pleti by se měl poměrně rychle zlepšit. Ale co si počít s již vzniklými stopami – skvrnkami a jizvami?

Skvrny a jizvy – proč vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl?

Pokud na vaší pleti zůstaly po akné červené či fialové skvrny, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Pravděpodobně nakonec samy zmizí, byť vám možná budou lehce ztrpčovat život ještě po několik týdnů až měsíců. Výjimkou jsou případy, kdy skvrnky kvůli působení slunečních paprsků zhnědnou.

Co se týče jizev po akné, vznikají, když léze pronikne hlouběji do kůže a poškodí tkáň. Rozlišujeme několik různých druhů, a k léčbě proto přistupujeme specifickými metodami.

Jak zmírnit stopy po akné?

Nepříjemným stopám po akné se můžete vyhnout tak, že minimalizujete používání make-upu. Naopak se snažte pečovat o pleť pomocí nekomedogenních produktů, které neucpávají póry. V létě pak preferujte ochranu pokožky opalovacím krémem bez obsahu oleje.

Stopy po akné mohou zapříčinit také časté doteky rukou a vymačkávání pupínků.

Pokud se již na vaší pleti nějaké stopy po akné objeví, můžete je zmírnit pomocí přípravků cílené péče. K nejlépe hodnoceným patří gelový krém Sébium Kerato+ od Biodermy. Je vhodný pro mírné až středně silné akné a pomáhá redukovat nedokonalosti.

Jak na léčbu jizviček?

Jizvy po akné jsou úplně jiná liga než skvrny. Způsobují trvalé změny v tkáni, a proto si jejich léčba žádá odborný přístup.

Léčbě jizev má smysl pouze až poté, kdy je akné zcela vyléčené. V opačném případě hrozí, že se brzy vytvoří nové jizvičky. A také nekompatibilita některých způsobů léčby s léky na akné.

K léčbě jizev se využívá poměrně široké spektrum metod. Nejčastěji přípravky s obsahem alfa hydroxykyselin, peeling kyselinou mléčnou, lokání retinoidy, lokální aplikace kyseliny salicylové, dermabraze (druh chirurgického odstranění kůže), microneedling a laserový resurfacing. Vhodnou variantu léčby vám na základě rozsahu poškození a typu pleti doporučí dermatolog.