Novoroční předsevzetí: má vůbec smysl, a jak ho dodržet?

S každým koncem uplynulého roku se ohlížíme za svými úspěchy a neúspěchy a v hlavě si promítáme svoje plány, touhy a sny do toho nadcházejícího. Plní elánu a odhodlání se vrháme vstříc dobrodružství s názvem novoroční předsevzetí, které však dodrží jen málokdo z nás. Proč si novoroční předsevzetí vůbec dáváme, v čem děláme největší chyby, jak se jim vyvarovat a je vůbec reálné změny ve svém životě trvale dodržet?

stevepb / Pixabay

Nejčastější předsevzetí

Předsevzetí, které si můžeme dát, je nespočet – od tréninku na maratón až po kurz háčkování. Tady je ale seznam těch úplně nejoblíbenějších a nejběžnějších.

  • Přestat kouřit
  • Zhubnout
  • Začít (více) sportovat
  • Začít se zdravě stravovat
  • Naučit se cizí jazyk
  • Začít vydělávat víc peněz
  • Věnovat více času rodině a přátelům
  • Najít si partnera
  • Být lepším člověkem

Proč naše odhodlání ztroskotává?

Na vině jsou hlavně příliš nereálné a přemrštěné cíle, na které navíc spěcháme. Opravdu si myslíte, že se zbavíte kouření ze dne na den bez pomoci, i když jste do této chvíle vykouřili dvě krabičky denně? Má smysl uvažovat nad tím, že na Valentýna budete o dvacet kilo lehčí?

Lidé často přemýšlí stylem „všechno nebo nic“, přičemž pokud dosažení „všeho“ není momentálně reálné, raději celý pokus vzdají rovnou. Neklaďte si na sebe víc než je nutné.

Začít denně sportovat, změnit jídelníček i práci a k tomu všemu se ještě začít učit japonsky?

Zabrzděte, vyberte si opravdu jen to, co je pro Vás nejdůležitější a na to se soustřeďte. Pokud si určíte pouze jeden konkrétní cíl, neriskujete tak, že se nebudete moct naplno věnovat všemu, co jste si v novoročním afektu vysnili. V případě úspěchu můžete další předsevzetí přidat vždycky – nemusí jít přece jen o předsevzetí novoroční.

Kdekdo by mohl namítnout, že novoroční předsevzetí jsou jen pro slabé povahy, které musí čekat na nový rok, aby svůj život změnili, a o to rychleji své pokusy vzdají. Naopak lidé se silnou vůlí nečekají na konkrétní den v kalendáři, ale začnou hned teď. V jádru věci je to pravda – lidé, kteří změnu ve svém životě neustále odkládají na později, na ni doopravdy nejsou připraveni. Podobně funguje například pondělí, první den v měsíci a podobně.

Prvních pár dní, kdy se Vám daří plnit předem vysněný plán, cítíte euforii a nadšení, ale běda, pokud selžete! Jedno malé ztroskotání a máte tendence se vším praštit. To však jenom víc oslabí Vaši vůli, ztrácíte motivaci, sebevědomí i chuť do pokračování. Uvědomte si, že předsevzetí a určitá změna v životě je běh na dlouhou trať a v průběhu roku se vyskytnou okamžiky, které Vás budou ohrožovat v jeho plnění. Může jít například o narozeninovou oslavu, kde porušíte zásady svého nového zdravého stravování. Pokud si ale předem povolíte, že pro jednou zhřešíte, nevyčítejte si to, naopak si událost užijte a poté dál pokračujte v režimu, jak jste zvyklí. Sebemrskačstvím docílíte jen další demotivace, která Vás oslabí nebo celé předsevzetí přímo zhatí.

Jak předsevzetí dodržet?

Dávejte si reálné cíle, diktujte si splnitelné podmínky, postupujte krok po kroku.

Uvědomte si důvod svého rozhodnutí, stůjte si za ním, napište si ho na papír a umístěte na viditelné místo, kde se Vám bude denně připomínat.

Předem si vytvořte svůj akční plán bod po bodu. Často předsevzetí ztroskotává na nedostatečně promyšleném základu, kdy po čase nevíte, jak pokračovat, v čem se zlepšovat nebo jste na plnění předsevzetí příliš zaneprázdnění.

Řekněte o svém rozhodnutí co nejvíce lidem – rodině, přátelům i kolegům. Nejen, že Vás čeká podpora ze všech stran, ale bude daleko těžší předsevzetí odpískat, pokud o něm budou vědět druzí.

Věřte si! Počítat předem s neúspěchem je nerozumný a naprosto zbytečný krok do záhuby.

Pokuste se překonat magickou hranici čísla dvacet. To je meta, po níž si tělo na danou aktivitu začne přirozeně zvykat a Vám začne připadat naprosto automatická.

Za každý úspěch (byť drobný), za splnění dalšího důležitého kroku k Vašemu cíli, se odměňte. Dodá Vám to motivaci, smysl celé věci a chuť do pokračování. To stejné získáte i vedením deníku, kam si svoje pokroky budete zapisovat. Vidět totiž svoje úspěchy černé na bílém je úžasně povzbuzující.