Jízda na kole a hubnutí

Cyklistika patří k nejoblíbenějším sportům. Jízda na kole přináší spoustu benefitů – je zdraví prospěšná, jednoduchá, zajišťuje pohyb v přírodě a potřebnou relaxaci… Ve výčtu bychom mohli směle dál pokračovat. A co víc, jízdou na kole se dá i dobře zhubnout a formovat postava!

Proč jezdit na kole

Že je jízda na kole zdraví prospěšná, ví snad každý. Pojďme se podívat na zdravotní dopady tohoto sportu trochu podrobněji.

Pravidelnou jízdou na kole posilujeme celkovou fyzickou kondici, kardiovaskulární systém, dýchací systém i svalovou soustavu. Příznivě ovlivňujeme rizikové faktory aterosklerózy, vysokého krevního tlaku, cukrovky nebo vysoké hladiny cholesterolu. Co se týče svalů, dochází k posilování svalů dolních končetin – zejména čtyřhlavého svalu stehenního a lýtkových svalů.

Jízdou na kole nedochází k přetěžování kloubů a šlach, jako je tomu například u vytrvalostního běhání, aerobiku a podobně. Z toho důvodu je vhodné i pro osoby s vyšší hmotností, které potřebují hmotnost redukovat.

Nesmíme opomenout ani pozitivní dopady na lidskou psychiku.  Uvolňování endorfinů, jako se tomu děje u všech sportovních aktivit, je považováno za samozřejmost. Jízda na kole má však řadu podob, je možné ji provozovat v přírodě, volit si náročnost terénu, vše přizpůsobovat svým potřebám, poznávat nová místa. A to hraje v blahodárném působení na psychiku velký význam.

Kolo je pro každého

Obecně řečeno, jezdit na kole může prakticky každý. Od předškolního věku až po ten seniorský. Horské kolo je vhodné i pro jedince obézní nebo s nadváhou, stejně tak pro každého, kdo chce zhubnout, nehledě na tělesnou hmotnost. Pozor by si měli dávat zejména jedinci, kteří jízdu na kole neovládají zcela dobře – zde jsou rizika pádů a následných úrazů.

Obdobou kola může být rotoped nebo kolo spinningové. Jde v podstatě o totéž, jen v domácím prostředí nebo tělocvičně. Závisí jen na vás, co vám konkrétně bude vyhovovat a co od cyklistiky očekáváte. Zda se vám jedná o relaxaci v přírodě nebo si jen chcete dát do těla při sportovní aktivitě.

Důležité je nepodcenit rozcvičení před jízdou a protažení po dojezdu a zejména, nepřeceňovat své síly a nepřepínat se.

Jízda na kole a hubnutí

Pokud jste si cyklistiku jako takovou oblíbili, zhubnutí pomocí jízdy na kole pro vás bude snadné. Pokud ne, musíte počítat s tím, že bez pravidelnosti to prostě nepůjde. Pro redukci hmotnosti je třeba jízdy na kole alespoň třikrát týdně, a to po dobu alespoň 45 minut. Což je poměrně reálné a dá se to dodržet. Za hodinu jízdy dokážete spálit průměrně 680 kcal, což samozřejmě záleží na intenzitě jízdy.

Důležité během jízdy pro vás bude držení se v tzv. aerobním režimu. Při něm totiž spalujete tuky, a to již po 20 minutách od započetí aktivity. To, zda se pohybujete v aerobním režimu zjistíte pomocí výšky tepové frekvence nebo dle jednoduchého pravidla- pokud jste během jízdy na kole schopni mluvit a příliš se nezadýcháváte, jedete správně.

Opakem by byl tzv. anaerobní režim, který je z hlediska hubnutí nežádoucí. Při něm totiž vyplavujete kyselinu mléčnou, což vede k nárůstu svalové hmoty a spalování cukrů a nikoliv tuků.

Jednostranná zátěž

Jakkoli je jízda na kole zdraví prospěšná, je třeba si uvědomit, že dochází k posilování pouze určitých svalových skupin (zejména dolní končetiny). Z toho důvodu je dobré doplnit cyklistiku ještě jinou sportovní aktivitou, kde se budou zapojovat i další svalové skupiny a jednostranná zátěž se tak vykompenzuje. Prospěšné může být například plavání nebo posilování břicha a zad.