Chrrrrrrrrrrrrrrrrápete?

Chrrrrrrrrrrrrrrrrápete?. Že ne? No, je docela možné že o tom ani nevíte. Nicméně pokud s někým žijete, je téměř jisté že to víte a je úplně jisté, že to vaší partnerce vadí, protože chrápání je fakt jedna z nejprotivnějších věcí, zvlášť tehdy když chrápavec usne dřív než vy. A nejenom přítelkyně nebo manželka, podle vašich decibelů to klidně může vadit i sousedům o patro výš. Na druhou stranu, u chlapů je to problém, kdežto u ženských je to hnus, takže jsme na tom chlapi zase líp.

Chrápání nastává většinou v hlubokém spánku, když se vám něco zdá, když máte rýmu, ale taky třeba z nezdravého stravování, kouření, nebo přehnaného chlastání. Ačkoli je příčin více, výsledek je vždycky stejný, nepříjemný prasečí zvuk který se line z vašeho hrdla. Z lékařského hlediska je příčinou chrápání ztráta svalového napětí v jazyku a čelistech. Proto chrápete nejvíce když ležíte na zádech, protože čelist poklesne dolů (polopaticky, otevře se vám huba) a jazyk mírně zapadne do hrdla.

Podle studií je dokázáno, že chrápající člověk může probudit vlastním chrápáním i sám sebe, ale ruku na srdce, stalo se vám to někdy? Studie mi přijde trochu vycucaná z prstu. Pokud nás vlastní chrápání probudí, neprobudí nás onen chrčivý zvuk, ale to že se z chrápání na okamžik zadusíme. Což může být i varování před nezdravým stylem života, ale ve většině případů je zcela neškodné a jediný problém je v tom, že chrápající obtěžuje okolí.

Když s chrápáním chcete něco udělat, existuje řada cest, z nichž některé jsou složitější a některé jednodušší. Tou nejjednodušší formou je lehnout si na břicho nebo na bok (i když na boku se chrápe taky docela dobře) a před spaním si ještě zopakovat: Ležím na břiše (na boku) a tak zůstanu. Časem si to nacvičíte tak, že toto předsevzetí budete nevědomky dodržovat i ve spánku a zůstanete v „bezpečné“ poloze. Dalším, ale docela drastickým způsobem je všití třeba gumového míčku na záda pyžama, kdy vám ležení na zádech bude nepříjemné a automaticky se otočíte do jiné polohy. Nicméně, určitě znáte ten vtip o ženské, která přivazovala manželovi na záda hrnec.

Existují ale i další metody, jako například tyhle. V ložnici zvyšte vlhkost vzduchu. Pomůže vám to v lepším dýchání a tím pádem sníží možnost chrápání. Nebo zkuste tohle, nějakou dobu, tak dvě až tři minuty si dejte ruku pod bradu a tlačte do ní čelistí. Jazyk při tom zapírejte o přední zuby. Další možnost kterou jsem pro vás vyčetl je fakt dobrá a hodně se mi líbí. Spočívá v tom, že před spaním si párkrát tiše vzdychněte. Nicméně, takové ááách si často říkáme při jedné velmi příjemné věci, takže pokud vaší přítelkyni, manželce (či milence nebo náhodné kolemjdoucí) vadí že chrápete, tak s ní obcujte do vyčerpání. To povzdechnutí z vás jistě párkrát vylítne a ačkoli vám to v chrápání třeba vůbec nepomůže, tahle možnost je fakt příjemná. Aneb dobrý sex vyléčí všechno.

Pokud ani jedna z možností nezabere, zkuste pořídit partnerce špunty do uší. Za prvé neuslyší vaše chrápání a za druhé si při ranním sexu nevšimne že ji říkáte Blanko, ačkoli se jmenuje Monika.

Poslední možností jak se chrápání zbavit je nepříjemná operace. Tedy, nevím zda je nepříjemná, ale něco jako operace asi moc příjemné nebude. Chirurgicky lze chrápání vyřešit dvěma způsoby. Tím prvním a méně nepříjemným je operace laserová. Ta se provádí tak, že vám lékař znecitliví patro a následně laserem upraví jeho tvar tak, abyste nechrápali. Po operaci chvíli trvá než si zvyknete na tvar nového patra. Nicméně pořád lepší než nosit speciální rovnátka, která vám též zamezí v chrápání. Další metodou je klasická chirurgie, nicméně operací proti chrápání je několik typů a my nejsme lékařský magazín. Operace proti chrápání ale vždycky souvisí s nosem, hrtanem, nebo jazykem.

Pak existuje věc, která se jmenuje prevence. Ta je ale společensky naprosto nepřijatelná, no považte: Nepít? Nekouřit? Zdravě se stravovat? Chodit brzy spát? To už raději chrápat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *