Alkohol je tichý zabiják. Můžeme se zbavit alkoholismu?

Mezi velké problémy moderní společnosti bezpochyby patří konzumace alkoholu. Zejména potom nadměrná konzumace alkoholu, ve které Češi rozhodně nejsou pozadu. Naše společnost je často alkoholu velmi nakloněná, považuje jej za něco přirozeného, a kdo nepije, ten je mnohdy označen za divného. To vytváří velmi nebezpečné prostředí pro vznik a rozvoj závislosti u mnoha lidí.

Česko dlouhodobě drží přední příčky v konzumaci piva, které však v posledních letech už vytlačuje stále více také tvrdý alkohol konzumovaný mladými lidmi v barech, klubech a na diskotékách.

Závislost na alkoholu vzniká snadno

Zásadní otázkou je, zda se můžeme těchto závislostí jako společnost jednoduše zbavit. Odpověď pochopitelně není jednoduchá a asi nikdy nebude. Alkohol je nebezpečný zejména tím, že závislost na alkoholu vzniká plíživě, každý na alkohol reaguje trochu jinak a každý má jinde určitou bezpečnou míru konzumace.

Pokud má někdo problém s alkoholem, na první pohled to každopádně není snadné poznat, protože každý se sklenkou v ruce ještě nemusí být alkoholik. Avšak každý člověk, který konzumuje alkohol, je alkoholismem ohrožen, protože většina lidí si nepřizná, že se u nich rozvíjí nějaký problém.

Lze se z alkoholismu zcela vyléčit?

Také na tuto otázku je odpověď poměrně složitá. Záleží totiž na tom, čemu říkáme vyléčení se z alkoholismu. Pokud už někdo propadl závislosti, nikdy to neznamená, že je schopen se vrátit zcela do normálního stavu a například že by mohl dokonce příležitostně alkohol opět konzumovat. U vyléčeného alkoholika je tedy potřeba předpokládat:

  • Celoživotní abstinenci
  • Snadné opětovné propadnutí závislosti

Vyléčení alkoholici zkrátka obecně mají tendenci rychle propadnout závislosti znovu, pokud by se alkoholu zcela nestranili. Právě proto je u nich velmi důležité, aby abstinovali po celý zbytek svého života.