Nezapomenutelní Četníci

Francouzského herce, scénáristu a režiséra Luois de Funèse, zná snad každý. Dnes již bohužel nežijící, ale nezapomenutelný herec byl herec, jak se říká: s „velkým H“. Zahrál si ve více než sto filmech, z nichž většina u nás ani není známá. Z té spousty filmů je těžké něco vybrat, lze alespoň vyjmenovat ty nejznámější, jako jsou například Hibernatus, Lakomec, Piti Piti Pa, Křídýlko nebo stehýnko, Tonoucí se stébla chytá nebo trilogie Fantomas. Z daleka nejznámější je ale jistě série Četníků.

By: popturf.com

Jestli se mezi čtenáři tohoto článku našel někdo, kdo přeci jen Lous de Funése a Četníky přeci jen nezná, snad Vás text navnadí na zhlédnutí všech filmů třeba v deštivém počasí nebo při nemoci.

  1. Četník ze Saint Tropez

První ze série šesti filmů natočený v roce 1964 nám představuje ambiciózního důstojníka Cruchota [Krišot], který je přeloženo do malého přístavního města Saint Tropez a musí se i se svou dcerou přestěhovat. Nové město a služebna přináší i nová dobrodružství. Zejména pro Nicole, která se snaží najít nové přátele, a tak nechce přiznat, že její otec je jen četník, proto si vymyslí, že její otec je bohatý majitel jachty. Spolu s jedním klukem z party si vypůjčí boháčovo auto, jenže zapadnou, a navíc se v kufru objeví drahý obraz. Vše se stále více zamotává, ale vychytralý Cruchot se nenechá ničím zaskočit.

  1. Četník v New Yorku

O rok později se Cruchot se svými četníky, nadřízeným i dcerou vrátili, aby nás znovu pobavili. Tentokrát Četníci ze Saint Tropez odlétají na konferenci do New Yorku. Ovšem rodinní příslušníci s nimi nesmí, ale to by nebyla Nicole, aby se nezapletla do maléru. Hned poté, co se četníci rozloučí s rodinami i celým městem a odlétají Nicole neváhá a snaží se z Francie také odjet. Po příletu si všichni užívají obrovského města i konference, když Cruchot několikrát zahlédne svou dceru, všichni se mu snaží namluvit, že se mu to jen zdálo, že se mu po ni jen stýská, ale on si to nedá vymluvit a začne po dceři pátrat. Když ji najde je mu jasné, že ji musí okamžitě poslat domů, ale jak to udělat, aby na to nikdo nepřišel? To Vám ukáže důmyslný Louis de Funés v roli strážmistra Ludovica Cruchota.

  1. Četník se žení

V roce 1968 byl natočen třetí díl „četníkových trampot“. Tentokrát objevil ženu, do které se zamiloval, to mu ale nepřeje nadstrážmistr Gerber [Žerbér] a snaží se začínající lásku překazit s pomocí Cruchotovi dcery, ta se ale s Josefou – budoucí macechou – spřátelí.

  1. Četník ve výslužbě

Každý stárne a jednou přijde čas odejít do penze. Když toto rozhodnutí přijde v roce 1970 na stanici v Saint Tropez, musí se všichni stávající četníci odstěhovat, to jim ale nedělá dobře, tak manželky Cruchota i Gerbera domluví schůzku, aby si mohli bývalí četníci zavzpomínat. Setkání se ovšem vymkne kontrole a Cruchot i se svým nadřízeným se vydávají hledat zbytek strážníků a společně se pak vrací po stopách oblíbených zločinů, které museli řešit.

  1. Četník a mimozemšťané

Po devíti letech od navrácení do funkce se spokojeným četníkům začnou dít podivné, dokonce až mimozemské věci. Na Zemi přilétají neobvyklí mimozemšťané podobní lidem. Nejsou ale ani z daleka jako my, umí měnit podobu i hlas a popíjí olej. Dokáží četníci z malého Saint Tropez zachránit planetu před zkázou?

  1. Četník a četnice

Poslední film byl natočen v roce 1982, četníci v něm dostávají novou služebnu, ale také počítač a mladé četnice na praxi. Nic ale není tak jednoduché, jak se z počátku zdá. Slečny se začnou z ničeho nic ztrácet, a proto musí četníci rychle zasahovat. Zamotané události nakonec vedou ke šťastnému konci.

Filmy s Četníky se nebojím nazvat kultovními. Spolu s hlasem Františka Filipovského se nesmazatelně zapsali do seznamu oblíbených filmů spousty lidí. Příjemnou zábavu u sledování francouzských filmů v nepřízni počasí

Zuzana Dušková