Srážka se zvěří

By: Richard Fisher

Všichni, kdo vlastní automobil, by kromě dobrého stavu vozidla, řidičského průkazu měli mít i pojištění. A jednou z možností pojištění je také při srážce se zvěří. Má ji jen málo lidí, protože většina si myslí, že oni jej nepotřebují. Avšak divili byste se, kolik srážek se zvěří je ročně na cestách.

Jaké zvířata bývají nejčastěji srážená?

Srážka se zvěří ve většině případů znamená, že řidič srazil srnu či jelena, ale může se stát, že narazíte i na divoké prase a v lepším případě na zajíce.

Avšak není výjimkou, ba dokonce se stává poměrně často, že se řidič srazí i s domácí zvěří, jako jsou husy, slepice anebo také milovaní mazlíčci v podobě koček, které vidíme na cestách stále. Takové nehody s drůbeží se často stávají doma na dvorku a většinou to končí tragickou pouze pro zvíře.

Jak ke srážce dochází?

Je to jednoduché, řidiči jedou, a pokud jde o malou zvěř, tak si ani nevšimnou, že jim do cesty něco vběhlo. A dokonce, pokud dojde ke srážce s malou zvěří, tak většinou není žádná škoda na autě, pouze ono nevinné zvíře už se neprobudí.

Pokud jde o větší zvěř, pak je to rázový šok, protože i auto i zvěř jsou poměrně rychlí a člověk když mu z ničeho nic do cesty vpadne srna či jiná zvěř nestihne dostatečně rychle zareagovat. Bohužel musíme myslet na to, že právě rychlost, přidává při strážce zvířete jejich váhu.

To někdy až dvacet pětkrát, což je velmi mnoho, zejména pokud jde o zvíře jako je divoké prase, takže na autě vznikají velké škody a zvířata někdy mohou být poraněná a někdy na místě umřou, záleží na tom, v jaké rychlosti jej řidič srazil a jak moc se střetly s vozidlem.

Co mám udělat se zvířetem?

Při srážce se zvířetem mnoho zraněných či mrtvých zvířat končí doma v guláši. Avšak pravdou je, že vzít si toto zvíře domů je přísně zakázáno, a pokud si jej vezmete, tak se to bere jako pytláctví, protože dané zvíře patří do rajónu, odkud vyběhlo, kde na něj mají i honbu. Navíc nikdy nevíte, zda je to zvíře zdravé či ne.

Při srážce se zvířetem, byste měli volat policii, která by se o to měla postarat. Avšak je jen málo odvážných lidí, a pokud se bojíte policie, tak hlavně neujíždějte a snažte se zvíře odtáhnout z cesty, aby do něj nenarazili i jiní řidiči. Při odklizení zvířete byste měli být opatrní, zejména pokud zvíře není mrtvé, protože může mít vzteklinu či jinou nemoc a stává se, že zvířata jsou v šoku a mohou být agresivní.

Srážka se zvěří není nic příjemného ani pro zvíře ani pro jezdce, proto byste měli být opatrní, a když se vám taková nehoda náhodou stane, tak správně zareagovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *