Peníze a kamarádi ze sociálních sítí je hrozba

Sociální sítě jsou nyní velice populární a lidé na nich tráví opravdu velkou část dne, protože zde také mají své příbuzné a přátele. Avšak ve skutečnosti jsou sociální sítě velkou hrozbou, může se vám do nich někdo nabourat a půjčit si nějakou částku.

martaposemuckel / Pixabay

Není kamarád jako kamarád

Na sociálních sítích máte mnoho kamarádů a většina z nich jsou opravdu důvěrní a nejbližší přátele, kterým opravdu věříte. Avšak pro podvodníky je poměrně lehké nabourat se někomu na jeho profil či ukrást jeho přihlašovací údaje, a pak se může rychle stát, že namísto svého kamaráda si budete psát s cizím člověkem. V případě, že po vás kamarád bude chtít půjčit nějakou tu korunku, tak s tím v mnoha případech nebudete mít problém, avšak pozor, protože podvodník na internetu díky malé léčce může přijít k poměrně krásné částce, aniž byste si to sami uvědomili.

Jak mě mohou okrást přes internet?

Možná byste se divili, avšak nepravý kamarád na sociální síti má více možností, jak se dostat k vašim penězům. První možnost krádeže na internetu je možná díky platební bráně. Stačí jen, když vám daná osoba pošle odkaz na falešnou platební bránu, což vy rozhodně nepoznáte a zadáte pravdivé údaje. Poté má volný přístup k vašim úsporám a v případě, že jde o zloděje, tak rozhodně nezůstane u částky, na které jste se domluvili. Ta druhá možnost je ještě lepší, protože zde stačí říct, že má osoba rozbitý mobil a poprosí vás, abyste mu přeposlali autorizační zprávu a hurá má volný přístup do vašeho internetového bankovnictví.

Jak se mohu chránit?

Ochrana je velmi jednoduchá, tedy nepůjčovat. A v případě, že byste přece jenom chtěli svému příteli pomoci, tak rozhodně to nedělejte přes žádné internetové aplikace a podobně. A rozhodně si telefonicky zkontrolujte, zda vám opravdu volal váš přítel. Pomůže to nejen vám, ale v případě, že opravdu půjde o podvodníka, tak pomůžete i danému příteli, protože uškodit na sociálních sítích lze mnoha způsoby. Pokud peníze chcete půjčit, tak je lepší sednou si někde do kavárny, kde danému příteli peníze předáte v hotovosti a máte jistotu, že vás nikdo neokrádá přes internet a zároveň pomůžete příteli. Každopádně si dávejte pozor na své údaje k internetovému bankovnictví, protože zlodějů jen přibývá a tak hledají každou možnou cestu, jak se dostat k cizím penězům.

Co když mé údaje někdo zná?

V případě, že jste někomu svěřili své údaje anebo se nějakým jiným způsobem dostaly do rukou cizí osoby, tak jediná možnost je okamžitě zavolat do dané banky a zablokovat si internetové bankovnictví. Je nutné, abyste banku informovali co nejdříve, aby co nejrychleji ochránili váš účet. Ovšem je mnoho situací, kdy lidé o své peníze opravdu přišli a nikdo jim je nevrátil, a proto je opravdu důležité, abyste si své bankovnictví chránili. Krádež přes internet je pro zloděje pohádka, avšak pro vás to je opravdu těžká situace.

Dávejte pozor nejen na své kamarády, ale hlavně na internetové bankovnictví, aby si vaše peníze neužíval někdo cizí.