Péče o obuv. Co dělat, aby vám boty vydržely?

Péče o obuv. Co dělat, aby vám boty vydržely?

Autor obrázku: Shane Adams

Každý z nás má jistě rád své boty, o to víc, když za ně dáváme takové peníze. Ale jak zařídit, aby nám vydržely co nejdéle a stále vypadaly jako nové? Pečujte o ně! Chvilka péče vás přece nezabije a ještě ušetříte, protože si nebudete muset hned kupovat nové.

Čištění

Kůže

Koženou obuv otírejte nebo kartáčujte jedině, když jsou suché a to měkkým kartáčem. Jsou-li velmi špinavé, nejdříve je omyjte prostředkem na kůži. Skvrny od soli, asfaltu nebo mastnoty odstraňte speciálním prostředkem. Neperte v pračce a nebělte.

Po vyschnutí rovnoměrně naneste krém měkkým hadříkem. Novým čistým hadříkem povrch vyleštěte. Poté naneste speciální impregnaci odpuzující vodu. Nastříkejte ve vzdálenosti 20cm, nechte zaschnout a opakujte. Dvakrát bohatě stačí.

Semiš

Nejprve seškrábejte tupou stranou nože tu nejhorší část špíny, poté boty kartáčujte kruhovým pohybem. Kartáč použijte drátěný, štětinový, pryžový, nebo speciální kartáč na semiš. Nepoužívejte vodu. Slabým mýdlovým roztokem jemně omyjte odřená a okopaná místa. Na špatně odstranitelné skvrny použijte speciální čistič, pečlivě při tom dodržujte návod výrobce, aby nedošlo k narovnání vlasu, a boty jste si naopak nezničil. Poté naneste speciální impregnaci odpuzující vodu. Nastříkejte ve vzdálenosti 20cm, nechte zaschnout a opakujte. Semiš nikdy nekrémujte.

Látka

Za sucha vykartáčujte prach a bláto, špinavé skvrny vyperte. Perte jedině v povlaku na polštář nebo ve speciálních sáčcích na praní. Neperte lepenou obuv. Po uschnutí použijte vhodně barevný čisticí prostředek na látky. Poté naneste speciální impregnaci odpuzující vodu. Nastříkejte ve vzdálenosti 20cm, nechte zaschnout a opakujte.

Skladování

Boty skladujte v pytlících nebo krabicích, aby se na ně neprášilo, na suchém a větraném místě. Pro lepší udržení tvaru použijte napínáky odpovídající velikosti. Boty měňte-nenoste stále stejné, hlavně když je mokro. Při obouvání používejte lžíci.

Sušení

Obuv nechte vyschnout při pokojové teplotě, nepoužívejte fén, radiátor, sušičku, ani nic podobného, materiál by mohl popraskat. Vyjměte vkládací stélku a vyplňte je novinami pro lepší nasátí vody. Aby si udržely tvar, použijte napínáky vhodné velikosti.

Po každém nošení obuv sušte, i pokud venku není mokro, jelikož se noha potí a nošení vlhkých bot se nedoporučuje ať už ze zdravotních důvodů, nebo kvůli zvýšené opotřebovanosti.

4 komentáře u „Péče o obuv. Co dělat, aby vám boty vydržely?“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *