Vyplatí se koupit iPhone?

Přemýšlíte o koupi nového telefonu a váháte, zda si připlatit a pořídit ten iPhone, který si tolik lidí chválí? Jako nadšení majitelé jablečného mobilu vám můžeme poradit. Předem ale říkáme, že i mobily s operačním systémem Android mají své výhody.

Telefony iPhone jsou ikonické, moderní, trendy určující, elegantní a také šíleně drahé. Přesto je tolik lidí ochotných vysokou cenu zaplatit.

Apple je jeden obrovský kult a v ČR dost drahý

Kdo jednou začne s pořizováním hraček značky Apple, už s tím jen těžko přestane. Na precizní provedení si snadno zvyknete, stejně tak na vzájemné propojení zařízení. Všechno se vám mezi sebou synchronizuje, zařízení spolu komunikují. Pořídit si notebook, mobil, hodinky a další produkty firmy Apple vás však přijde dost draho. Kult Apple je populární zejména v Americe a má to své opodstatnění. Apple zařízení jsou tam významně levnější. Naše ceny jsou na naše poměry pro běžného člověka dost vysoké. Kdo z nás si může dovolit pořídit telefon iPhone X za 30 000 Kč? A prodejní ceny letos představených modelů jsou ještě vyšší.

Některé věci u Androidu nenajdete

Co si budeme povídat, telefony Sony a jiných značek, které používají Android, jsou oproti iPhonům v některých věcech prostě ochuzené. Zejména ve funkcích – i když je vždy jen otázkou času, kdy funkci okopírují a bude integrována i do Androidu. Apple velmi často přichází s novými technologiemi. Byl to on, kdo začal prosazovat odemykání otiskem prstu a později také obličejem. V každé další verzi svého operačního systému iOS přináší další a další novinky. Aktuálně to je třeba aplikace na měření věcí kolem sebe nebo vestavěná funkce monitorování, kolik času jste strávili u telefonu a čím.

Obrovskou výhodou je, že nový systém je dostupný pro všechna zařízení. V posledních letech je třeba brát toto tvrzení s rezervou, iPhony 5 a starší už nové aktualizace nedostávají. Oproti mobilům s Androidem je ale situace značně lepší, spousta Androidů má starý systém, kvůli tomu si pak jejich majitelé ani nemohou instalovat nové aplikace z Google Play. Tohle se vám u iPhonu nestane. Navíc jsou iPhony v Americe tak rozšířené, že spousta aplikací od tamních vývojářů je k dispozici vždy nejdříve pro iOS.

Jenže i iPhony mají svá omezení

Všechny vypadají dost podobně, nemáte moc velký výběr hardwarového vybavení. Pokud si prohlédnete třeba telefony Samsung, objevíte svět obrovských možností, ať už co se týče hardwaru, tak designového provedení. Apple tuto možnost volby nedává. Často kritizovaná jsou také omezení systému. Operační systém iOS je velmi uzavřený – uvedeme si jen jeden příklad za všechny. Na telefony Android si můžete nainstalovat libovolný launcher, a tak změnit vzhled systému. To u iPhonu prostě neuděláte, možnosti přizpůsobení nejsou takové.

Prostě a jednoduše obě volby mají své výhody. Jednoznačná odpověď na otázku z nadpisu tedy neexistuje. Někomu se takový telefon vyplatit může, zejména těm, co mobil často využívají pro pracovní záležitosti a potřebují spolehlivého pomocníka. Pro jiného je investice dvaceti tisíc do takové krabičky naprosto zbytečná.