Můj počítač je pomalý, chce to změnu!

Znáte to, když chcete rychle něco najít na počítači a ono to strašně trvá. Každý chce mít rychlý počítač, avšak mnozí si myslí, že si kvůli tomu musí kupovat hned nový přístroj. Ale pokud je člověk trochu šikovný a dokáže si poradit se základními problémy, tak si dokáže vytvořit i ze svého počítače aspoň o trošku rychlejší stroj.

IT-STUDIO / Pixabay

Vyměňte pouze disk

V mnoha případech je příčina pomalého počítače či notebooku skryta v pevném disku, na kterém shromažďujeme veškerá data, ať už jde o filmy, hudbu či důležité dokumenty, všechny tyto aspekty váš přístroj výrazně omezují a nejedná se pouze o rychlost, ale také o kapacitu paměti. A proto je dobré buďto koupit si nový pevný disk s větší kapacitou i rychlostí anebo všechny tyto soubory a aplikace ukládat na náhradní, tedy externí disk. Někteří lidé, zejména studenti si ukládají soubory i aplikace na fleš disk, který má nejen různé kapacity, ale také mnoho podob. Navíc je to finančně nenáročné řešení, protože fleš disk s velkou kapacitou lze koupit za rozumnou cenu. Nevíte-li si rady, navštivte odborný servis notebooků a počítačů, kde vám poradí.

Víte, co máte spuštěné?

Ačkoliv si myslíte, že jste právě jen na jedné aplikaci, třeba na svém emailu, tak pravda může být někde jinde. Mnoho lidí má nastaveno plno aplikací, které se automaticky zapnou při zapnutí celého počítače a běží po celou dobu, co jste na počítači i když je nevnímáte, protože mohou být tak zvaně v pozadí. Takovou typickou aplikací je například skype, ale mohou to být téměř jakékoliv aplikace, záleží na tom, co máte stáhnuto a nastaveno. A právě to, že přístroj zahlcujete spoustou úkoly, je příčinou toho, že je váš počítač pomalý. Odstranit toto automatické zapínání je snadné pokud ovládáte základní nastavení počítače. Záleží na tom, jaký máte software, ale ve většině případů to naleznete v záložce po spuštění, kde stačí dané aplikace zakázat. Pamatujte, že čím méně aplikací se bude se startem počítače zapínat, tím bude váš počítač rychlejší.

Náš počítač je zastaralý

Pro ty, kteří počítačové technice moc nerozumí, to nyní bude trochu složitější, avšak snad každý ví, co je to operační systém. A právě tento systém může být také zdrojem pomalého počítače. V případě, že používáte například XP, který je opravdu velmi starý, v době, kdy jsou na světě modernější verze, jako je 8 a výše, není divu, že je počítač pomalý. Avšak tato vada je opravdu malý problém, protože odborník umí celý systém přeinstalovat během chvilky.

Už je toho i na počítač mnoho

Jednou z možností je také přehřátí počítače. I když je pravdou, že u stolních počítačů je tento problém téměř raritou, jedná se spíše o notebooky. V případě, že svůj přístroj pokládáte třeba na pohovku či na peřinu a podobně, může se stát, že se větráky ucpou či poškodí a pak dochází k přehřátí celého stroje, což jej výrazně zpomaluje. V takovém případě se radí buďto speciální podložky, které notebook drží v ideální poloze, tak ať mohou větráky správně fungovat anebo jej pokládejte jen na stůl.

Pomalý lidem jen znepříjemňuje den, avšak mnohdy je zpomalení přístroje i vaše chyba. Starejte se o svůj počítač a bude šlapat jako hodinky.