GLOCK – rakouská značka zbraní se proslavila pistolemi s polymerovým rámem

Pokud se alespoň trochu zajímáte o zbraně, pravděpodobně jste už někdy slyšeli o rakouské zbrojovce zvané GLOCK. V roce 1963 byla založena nedaleko Vídně Gastonem Glockem, podle něhož získala také svůj název. Společnost se do podvědomí široké veřejnosti dostala především tím, že začala vyrábět pistole s polymerovým rámem. Portfolio této značky je však mnohem širší, najdete v něm třeba i nože a polní lopatky.

Zbraně značky GLOCK používají nejen jedinci jako nástroj k sebeobraně, ale také bezpečnostní složky při práci. Společnost se proslavila po celém světě, přičemž velké popularitě se těší především na kontinentu za velkou louží. Právě v Americe jsou pistole GLOCK nejrozšířenější.

Historie

Poohlédneme se i za historií společnosti GLOCK. Jak jsme už naznačili v úvodu tohoto článku, společnost GLOCK založil rakouský inženýr, úspěšný podnikatel a výrobce vstřikovacích dílů a komponentů Gaston Glock, a to v roce 1963.

V 70. letech 20. století byla spuštěna výroba prvních vojenských nástrojů, mezi něž patřily nože, pásové kulomety, obaly na granáty a podobně. Počátkem 80. let 20. století spatřila světlo světa poloautomatická pistole GLOCK, a to v reakci na potřeby rakouské armády. Chlubila se polymerovým rámem a ukázala trhu s pistolemi nový směr.

GLOCK 17 je legenda na trhu se zbraněmi

Gaston Glock se začal zbraním věnovat více a více, zabýval se především konstrukcemi pistolí. Sestavil špičkový tým, který tvořili experti z řad armády a policie, přičemž během tří měsíců dokázali společně vytvořit funkční prototyp GLOCK 17. Pistol prošla náročným testováním rakouské armády, dokonce v tomto testu porazila i tehdy zavedené značky jako Heckler & Koch či SIG Sauer. GLOCK 17 si zamilovaly jako služební zbraně i armády v Norsku a Švédsku.