Luky a kuše: Střelba z nich má překvapivě dobré zdravotní účinky


Všechny fitness aktivity jsou velmi příznivé pro naše tělo i mysl. Málokdo by ale čekal, že i lukostřelba, u níž vlastně jen stojíte a míříte na terč, nabízí tolik benefitů. Nemusíte být špičkový lukostřelec, i rekreační pojetí tohoto sportu vám pomůže spálit kalorie a cítit se vyrovnaněji.

Lukostřelba je sport, který se dá provádět v jakémkoliv věku. Profesionálové chodí na střelnici, ale začít se dá i doma na zahradě či venku na louce. Dbejte však na bezpečnost, za terčem by mělo být něco, co bude zastavovat šípy. Zpočátku je ideální střílet třeba proti svahu.

Lukostřelba pomůže spálit kalorie a posílit tělo

Ono se zdá, že jen stojíte na místě, ale skutečnost je jiná. Minimálně si musíte chodit pro šípy, na turnajích lukostřelci nachodí i 8 km. Luky jsou velmi specifickou zbraní. K jejich ovládání potřebujete mít správný postoj těla, sílu v hrudníku, zádech, ramenou i rukou. Pokud střílíte pravidelně, tyto svaly samozřejmě procvičujete a posilujete.

Učíte se trpělivosti, koordinaci a kontrole

Střílet z luku zvládne každý, perfektně to však umí jen málokdo. Budete potřebovat trpělivost a vypěstovat si tuto dovednost může být užitečné i pro jiné oblasti života. Lukostřelci se musí naučit soustředit pouze na jednu danou činnost, nesmí se nechat rozptýlit větrem, zvukem ani konkurencí. Tohle všechno vás naučí větší psychické pohodě a posílí vaše sebevědomí.

Lukostřelba není drahý sport

Benefitů je samozřejmě ještě více. Kdo by si nechtěl zahrát na Robina Hooda nebo se naučit nějaký méně obvyklý sport? Netradiční koníčky jsou dnes v kurzu. Tak si pořiďte luk, terč a začněte trénovat. Možná se v blízkosti vašeho bydliště dokonce nachází nějaký střelecký klub.

Luk může stát několik tisíc, ale jako začátečník žádný profesionální typ nepotřebujete. Nebojte se tedy poohlédnout po levnějších možnostech. A mimochodem, kromě luků se dají využít také kuše. Velký výběr najdete v e-shopu Kentaurzbrane.cz. Ano, luky byly v minulosti používány jako zbraně. Lákalo by vás naučit se takovou zbraň ovládat?