S obytným vozem na technické kontrole

Technická kontrola není pouze pro automobily, kamióny a autobusy, ale také pro obytné přívěsy. Pokud se chystáte využít prodloužený víkend, tak si raději zkontrolujte, zda váš přívěs má platnou nálepku na poznávací značce.

inkflo / Pixabay

Bez technické kontroly ani ránu

Pokud jste zjistili, že vašemu obytnému přívěsu bude končit technická anebo dokonce jí už má dávno za sebou, tak byste rozhodně neměli nikde jezdit, dokud kontrola zase nebude platná. Přestože se vám to nezdá i u obytných přívěsů je tato kontrola opravdu důležitá a rozhodně se bez ní nemůžete nikde vydat. Je to nejen zákonem daná povinnost, ale tím, že si necháte přívěs zkontrolovat, děláte dobře i pro sebe, protože v přívěsu vozíte sebe a své nejbližší a pokud by nebyl úplně v pořádku, můžete se vy anebo někdo z vašeho okolí dostat do nebezpečí. Buďto může jít přímo o životy anebo jen o plechy auta, což zase způsobuje bolest vaši peněženky.

První taháme peněženku

Pravdou je, že vám kontrolu nikdo neudělá zadarmo. Hned jak přijdete na určené místo, tak budou po vás požadovat dokumenty od vozidla a samozřejmě hotovost. Co se týče dokumentů, jsou to jen ty základní – malý a velký technický průkaz. V případě, že vaše kontrola bude úspěšná, tak do velkého technického průkazu dostanete razítko, které povazuje, že jste kontrolu absolvovali a také udává, jak dlouho je kontrola platná. Co se týče financí, tak právě technická kontrola na obytný přívěs není až tak drahá. Jedná se o šest stovek, které vám poskytnou nálepku na dva roky, což není nic, co by vás zruinovalo.

Co všechno se kontroluje?

Samozřejmě, že odborníci kontrolují jen základní věci, které jsou při cestování nezbytné a velmi důležité. Nejprve jen zkontrolují vin kód, a zda vám svítí všechna světla, abyste na cestě byli viditelní a předešli jste tak tím zbytečným nehodám. Kromě toho podlehne zkoušce i to nejdůležitější na celém přívěsu, což jsou brzy. V žádném případě nemůžete vzít rodinu na výlet s přívěsem, který nebrzdí. Rozhodně se budou kontrolovat také oje a nedivte se, když se bude chtít odborník podívat pod přívěs. Jak už bylo výše zmíněno, tak mít přívěs v pořádku je pro věše dobro, takže to rozhodně nepodceňujte, a ještě než se vydáte na prohlídku, všechno si zkontrolujte sami a po případě spravte.

Řekněte sýr

Díky modernizaci bylo zavedeno, že na technické kontrole pro obytné přívěsy, ale také pro ostatní vozidla je nutné udělat pár fotografií. Nejprve bude zapotřebí záběr, kde lze přečíst vin kód a potom jen fotografie celého obytného přívěsu z různých stran. Udává se, že by mělo být na technické kontrole pořízeno šest fotografií. Je samozřejmé, že se fotí přívěs anebo také i automobil bez cestujících, takže se nemusíte bát, že nejste upraveni a podobně.

 

Technická kontrola může přinést mnoho starostí, ale když jedete po silnici po technické kontrole, která dopadla příznivě, tak se hned cítíte bezpečněji. A za to stojí, zejména pokud převážíte rodinu.