Moto helmy a jak se liší

moto helmy 2

Moto helmy a jak se liší

moto helmy 2Na motocykl bez helmy? Ani omylem! V dnešní době je to otázka jak bezpečnosti, tak zákona, tudíž to nepřipadá v úvahu. Není ovšem helma jako helma, a vy si musíte vybrat jak pohodlnou, tak i bezpečnou, protože například takový kožený žalud z dob komunismu vás asi moc neochrání.

Helmy se tedy třídí na čtyři základní typy:

  • Otevřená helma
  • Výklopná helma
  • Motokrosová helma
  • Integrální helma

Pokud jste jezdcem pohodlné jízdy například na skútru nebo nějakém choleru kde nepočítáte s nějakou vražednou rychlostí, pro vás bude nejlepší otevřená helma. Cenové relace těchto helem jsou v příjemné poloze, jsou jednoduché na údržbu, lehké a krásně se nasazují na hlavu. Jediná nevýhoda je, že musíte používat brýle, protože většina těchto helem nemá vlastní vyklápěcí plexisklo.

moto helmy 1Jezdci kteří preferují rychlejší stroje a potřebují mít hlavu více chráněnou, hlavně tedy bradu, budou vybírat ze dvou kategorií – Integrální a výklopné. Integrální helmy jsou asi nejkomfortnější typy helem, takže vám nebude nepříjemná ani po 4 hodinách jízdy. Horší už je to ovšem s cenou, která začíná (u těch ověřených, bezpečných a značkových helem) na dvou tisících a šplhá až do cenových relací našich příjmů. A ještě jedna nevýhoda je nandávání, které je opravdu nepříjemné, protože helma jak známo musí padnout přesně na hlavu, a tudíž jí tam napresovat je umění.

U výklopných helem už je to lepší jak s cenou tak se zacházením. Cena začíná (zase ty ověřené značky) na 1500kč a jejich užívání je jednoduché a pohodlné. Tyto helmy mají výklopný celý přední štít a tudíž to je opravdu samo.U druhu těchto helem bych neviděl snad žádnou nevýhodu.

No a jsme u posledního typu přileb, a to jsou motokrosové. Tyto helmy jsou prakticky nejlehčí ze všech typů, avšak jsou i velice pevné. Jejich využití je hlavně do terénu nebo na trať, na silnici se moc nehodí protože nejsou zrovna dvakrát aerodynamické, ale jejich hlavní předností je velice účinná ochrana brady a příznivá cena. Nejsou to zrovna nejpohodlnější helmy, ale samozřejmě s rostoucí cenou nám také roste komfort, takže pokud máme nějakou tu kačku našetřenou, rozhodně nebudeme zklamaní. A ještě jedna kladná vlastnost je vzhled. Tyto helmy mají v sobě jakési kouzlo, a pokud takovou nosíme, vypadá to tvrďácky a hlavně je to osvědčené lákadlo na ženský.

No a poslední věc při nákupu helmy je velikost. Obecně se uvádí že byste si měli vybrat o půl čísla menší než potřebujete, protože teprve až jí trochu vynosíte a propotíte, teprve potom vám sedne na hlavu jako ulitá a částečně se i vytvaruje. Při zkoušení si s hlavu několikrát zakývejte a zaklepejte hlavou do všech stran abyste zjistili že jí máte opravdu napevno, protože taková helma dokáže zachránit život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *