Historie ledního hokeje – část druhá (NHL)

V minulém článku jsme si představili hokej od samotného zrodu, v tom dnešním se přesuneme do doby nám bližší do dvacátého století. Konkrétně zůstaneme u toho severoamerického, jelikož jak každý ví, Kanada je kolébka hokeje (o tom jste se mohli přesvědčit minule).

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se v Kanadě hrály jen městské soutěže, resp. turnaje, kterých se zúčastňovalo jen pár týmů a samozřejmě na amatérské úrovni, hráči si půjčovali výstroj z jiných sportů a o platu si mohli nechat zdát. Až v roce 1885 se začalo rodit cosi jako profesionální liga, když se pár angažovaných sešlo v Montreálu a vytvořili Amatérskou hokejovou asociaci Kanady (která například snížila počet hráčů ze stávajících devíti na sedm). Ve stejném roce pak ve městě Kingston vznikla první organizovaná liga, ve které hrály čtyři týmy. První vítězství v této soutěži si odnesli hráči Queens University, když porazili Athletics 3:1. Další zlom přišel o pár let později, konkrétně roku 1892 kdy tehdejší hokejový nadšenec, kanadský generální guvernér lord Stanley věnoval hokeji pohár, který je nyní nejstarší sportovní trofejí na světě. Ano, jedná se o Stanley Cup a měl ho každý rok získat nejlepší tým. V té době se ovšem o jeho vlastnictví mohl přihlásit kdokoli kdo dal dohromady tým a vyhrál. Prvním klubem, který ho vyhrál byl Montreal AAA, který porazil Ottawa Capitals 3:1. Perličkou je, že lord Stanley nikdy žádný zápas o svůj pohár neviděl, protože jej věnoval před svým návratem do Anglie, kde už zůstal.

[youtube id=“nhx6CkA-nqU“ width=“600″ height=“350″]

Když přišel pohár, začal nabírat na prestiži. A kde je prestiž, jsou i peníze. Roku 1903 vznikl první profesionální klub Portage Lakes. Nedlouho poté začaly v bohatých městech které si to mohly dovoli další kluby a byla ustavena první opravdu profesionální liga International Proffesional Hockey League (IPHL). Už tehdy se ovšem liga potýkala i s problémy dneška a sice vysokými platy hráčů, které vedly k tomu, že liga roku 1907 zanikla. Profesionální hokej ovšem ne, protože už tehdy ho Kanaďané považovali za svůj národní sport (a kdo v Kanadě někdy byl, tak vám potvrdí že je to pravda a že děti tam skoro dříve bruslí než chodí, v Kanadě opravdu bruslí všichni) a tak roku 1908 vznikla Ontario Profesional Hockey League, o dva roky později pak National Hockey Association (NHA). Po skončení sezóny v roce 1910 se pak tyto dvě soutěže spojily, pokračovaly pod názvem NHA a navíc si pod svá křídla vzali i Stanley Cup, který se stal trofejí pro vítěze.

Roku 1911 vznikla ve Spojených státech jako odpověď na kanadskou NHA soutěž Pacific Coast Hockey League (WCHL), která ale nebyla tak dobrá a svým severním sousedům nemohla konkurovat. Tahle doba byla dobou změn, ligy i kluby se snažily hokej zatraktivnit (především známý rodinný klan Patricků). Jednou z převratných změn pak bylo, že roku 1915 přibrala NHA do svých řád klub ze Spojených států, Portland. O rok později se přidal Seattle, což vedlo k jednání v Montrealu roku 1917, kde se vlastníci klubů (mimo jiné těch nejstarších, jako Ottawa Senators, nebo Montreal Canadiens) dohodli na nové soutěži, kterou nebyla jiná než NHL. Ovšem stále nebyla jediná, existovaly další, které spojovaly jiné kluby, které soutěžili s kluby NHL o Stanley Cup. NHL ale byla velmi úspěšná a stalo se pouze jednou, že pohár vy\hrál někdo mimo NHL, bylo to v roce 1925.

NHL se neustále rozšiřovala a už roku 1927 měla deset účastníků, přidali se například Chicago Black Hawks, NY Rangers, nebo Detroit Cougars, což je nynější Detroit Red Wings. Kvůli druhé světové válce a celosvětové hospodářské krizi ovšem NHL musely některé tmy z finančních důvodů opustit a od roku 1942 se hrála NHL jen v šesti klubech, což bylo známé jako Original SIx.

V polovině šedesátých let vznikla WHL, Western Hockey League, která chtěla NHL konkurovat, hrát s ní o Stanley Cup a stát se hlavní soutěží na americkém kontinentu. NHL se to snažila odvrátit nabráním nových klubů a do tří let se rozrostla o další čtyři týmy. Horzba byla odvrácena, nicméně v roce 1972 byla založena Western Hockey Association (WHA), která byla pro NHL opravdu vážným konkurentem. NHL se proto rozhodla opět rozšířit své řady a to hlavně proto, aby WHA tyto týmy nazabrala dříve. Do dvou let posílila o čtyři kluby. NHL a WHA spolu soupěřili až do roku 1979, kdy WHA zanikla a část klubů přešla do NHL. Ale zpět k NHL. To se stále rozšiřovala, rostla a stále roste. Paradoxní je, že ačkoli je soutěž původem kanadská, týmy z USA počet týmů z Kanady převyšují.

NHL má oproti jiným soutěžím na světě odlišná pravidla, administrativu i financování, ale to si vysvětlovat nebudeme, protože tohle je opravdu stručná historie a podrobná historie pouze NHL by vystačila na pořádně tlustou knížku. Nás jako Čechy může hřát to, že v NHL mají čeští hráči nesmazatelnou stopu a patří mezi tahouny svých klubů.

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *