Jsou různé typy a obory vysokých škol – denní studium či studium na dálku, obor práva, ekonomie či jaderné fyziky a podobně. A také tu je široké spektrum studentů – Čech či Slovák, osmnáctiletý či pětadvacetiletý a podobně.
Co je to vysoká škola třetího věku?
To znamená, že je tento typ vysoké školy, která umožňuje studium seniorů, pro ty, kteří mají starobní důchod.
K čemu takováto vysoká škola slouží?
Není to jen proto, aby se lidé v důchodech nenudili, ale také proto, aby dosáhli dalšího vzdělání. Když jsou v důchodu, mají k tomu daleko více času, než když si třeba někdo dodělává vysokou školu při zaměstnání. A další věcí je, že pokud si neudělali vysokou školu v mládí, protože v té době se hledali lidé hlavně na práci a ne na vzdělání, tak aby nepromrhali ten krásný čas v knížkách.
Kromě toho, že v důchodu mají na studium čas, také potřebují vzdělání. V dnešní době, kdy se odchody do důchodu snižují tak, že většina lidí doufá, že se svého důchodu dožije a navíc panuje nezaměstnanost a jsme země byrokracie, tak každý – i senior – potřebuje nějaké papíry (diplomy), aby prokázal, že je na danou práci tím vhodným a také vzdělání v daném oboru, aby se v něm udržel.
Jak se na takovou školu přihlásit?
Přihlášení probíhá podobně jako na normálních vysokých školách. Zejména záleží na tom, jakou školu si vyberete, protože každá škola a každý obor má jiná kritéria – na některých školách musíte udělat dokonce přijímací zkoušky (které bývají většinou jen z úplně základních pojmů), ale na jiných školách stačí jen nějaká věková hranice a pokud do ní patříte, tak můžete studovat.
Samozřejmě, že všechno kolem tohoto studia je přizpůsobeno věku, takže se po seniorech nebude žádat to samé jako po puberťácích. Délka studia bývá stejná jako u klasických vysokých škol, což znamená, že se pohybuje okolo čtyř let, ale samozřejmě, že také záleží na škole a hlavně na oboru, který si daný senior pro své studium vybere. Tato škála není nijak omezena. Prostě důchodce si může vybrat předmět jak přírodní, vědecký, ale také i humanistický, záleží jen na tom, co ho zajímá.
Je nějaká nevýhoda takové studia?
Jednou z nevýhod je ta, že některé z těchto vysokých škol bývají placené a ne všichni důchodci si mohou ze svého mnohdy malého důchodu platit další studium. A další nevýhodou může být to, že těchto škol ještě není tak přeberné množství, což znamená, že může být poměrně daleko od bydliště daného seniora.
Každopádně, kdo chce nebo toto studium potřebuje, tak si cestu najde.
2 komentáře u „Vysoká škola třetího věku“