Sbírání mincí

Snad každé malé dítě má nějaké koníčky a vždy se najde takové, co něco sbírá. Kdysi to byly známky, mince a podobně, dnes už jsou atraktivnější samolepky, různé karty s nějakými příšerkami a podobně.

Ale i v dnešní době se najdou lidé, a nemusí to být zrovna děti, kteří mají zálibu ve sběru starých mincí. Anebo klidně sbírají mince nové, ale třeba z různých zemí.

Je to krásný koníček

Autor obrázku: Steven Depolo

Přece jenom staré mince ukazují to kouzlo, jaké to kdysi bylo, čím se platilo a jak se ta měna změnila. A zejména proto, že dnes se evropská unie snaží, aby všechny členské státy měly jednotnou měnu. A to pak když se jim povede všude zavést pověstné euro, tak pak můžou vaše děti ukazovat těm svým, že vždycky to tak nebylo.

Navíc ve světě je, v některých už jen bylo, tolik zajímavých mincí… Ať už tam najdete erb nějaké dynastie či spolkové země a podobně, či hlavu nějaké osobnosti. A když vedle toho vidíte vyrytý rok, je to naprosto neuvěřitelný pocit, že v ruce držíte něco, co je starší než vy. A taky ta představa, kolika rukama ta mince prošla, než se dostala k vám. Úplně z toho sálá ta atmosféra té historie.

Navíc se mince vyplatí odkládat a schovávat si je, protože mince svou hodnotu neztratí ba naopak dokonce čím starší je (čím déle ji schováváte), tak její hodnota narůstá.

Sběr mincí je navíc časově nenáročný koníček, protože buď vám nějaká mince zbude z dovolené a vy si ji dáte do nějaké truhličky nebo si ji uschováte někam jinak, anebo ji prostě někde najdete či od někoho dostanete a jenom si dáte jednu k druhé.

Mince nepotřebují ani speciální starost, protože když jí dáte do krabičky, tak se krásně leskne a pokud jí tam necháte, tak vydrží opravdu dlouho takto lesklá. Jen když jí budete častěji převalovat v rukou či se dostane na vzduch tak po nějaké době (dost dlouhé době) dostane takzvaný šum. (stříbrná může mírně zašedlou až tak zčernat), ale stačí jí jen lehce očistit vatičkou, kterou koupíte téměř všude a pak jí máte zase krásně lesklou.

A nejkrásnější sbírku mincí mohou mít naši dědečkové, kteří sbírají mince od dětství. Taková sbírka už je chloubou a většinou se dědí z generace na generaci, protože bývá pravidlem, že se tyto mince neprodávají. I když mívají poměrně dost dobrou cenu, tak zůstávají na památku. Každopádně je to každého věc. A další krásnou a bohatou sbírku mívají doma lidé, jejichž koníček je chození s detektorem. A pak už jen muzea.

No, každopádně, pokud jste jedním ze sběratelů, tak u toho koníčku zůstaňte, je to krásná chlouba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *