Stručná historie kovů – Heavy metal

Metalová muzika byla kdysi synonymem pro tvrdé pořádné chlapy, chlast, motorky a kožené bundy. V dnešní době, kdy už ta původní heavymetalová hudba je na ústupu, je spíše synonymem pro starší tatíky s připlešatělou hřívou na hlavě, ovšem hudba je hudba a myslíme si že zrovna metal bychom odpověděli, kdyby se nás někdo zeptal na tu pravou chlapskou muziku. Takže nalaďme kytary a pojďme se společně podívat za heavy metalem, tedy tím stylem metalu, který vlastně všechno odstartoval. Ale jen stručně, jelikož jen historie tohoto samotného hudebního stylu vydá na několik tlustých knih.

Heavy metal se začal objevovat už někdy na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v USA a v kolébce většiny moderní hudby, v Anglii. Pokud bychom měli určit z čeho všechna tahle mánie, která v osmdesátých letech takřka ovládala svět (minimálně ten hudební), musíme zabrousit trochu hlouběji do minulosti, kdy kapely doteď hrající rock’n’roll začaly přitvrzovat, začaly do své hudby dávat tvrdší kytarové riffy, hlasitější bicí a hlasitý zpěv. Ano, řeč je o hard rocku. A například Purple Haze od Jimmyho Hendrixe je považována za první heavy metalovou skladbu vůbec.

[youtube id=“SQ7dJ_hmorA “ width=“600″ height=“350″]

Ale přesuňme se k metalu. Ten byl v sedmdesátých letech na vlně agrese, čím hlasitěji a agresivněji kapela zněla, tím byla lepší, což se projevovalo i v textech, ve zjevu kapely a především samotné hudbě. Už v té době se při tom začínaly formovat další a mnohem extrémnější větve metalového stylu, jako například black, či death metal, které vznikaly de facto stejně jako vznikl sám heavy metal, určité kapely do něj jednoduše přidaly něco jiného, změnily styl kytar, tempa, ale i zpěvu.

[youtube id=“kz_6jagv_D4 “ width=“600″ height=“350″]

Přišla sedmdesátá léta a s ní další styly, které začaly být v módě, především punk rock a disko. To zapříčinilo velký pokles prodeje heavy metalových nahrávek, protože velká studia se orientovala především na to, co právě letělo. A tím byl v Anglii hlavně punk rock. Metal se ovšem projevil jako pravý muž a rozhodl se těmto stylům nakopat zadek. Přidávalo se na agresivitě, na syrovosti a celkové energii. Což ovšem nestačí, talentu můžete mít kolik chcete, ale pokud v showbyznysu neumíte chodit, úspěch se nedostaví. Proto metalové kapely zakládaly nezávislé hudební vydavatelství a dál vydávávaly svou milovanou hudbu. Tento postup se ovšem tak vyplatil, že vdechnul do metalové muziky novou sílu a postavily ho zpět na nohy. Vznikla New Wave of British Heavy Metal, do které se řadily dnes legendární skupiny jako Iron Maiden, Def Lepard, Motörhead, Saxon, nebo Venom. Kapela Venom je zároveň brána jako předchůdce black metalu. Ovšem nesmíme zapomínat, že sedmdesátá léta přinesla objev kytarového viruose, jež ovlivnil metalovu scénu celkově. Nebyl jím nikdo jiný, než Eddie Van Halen.

[youtube id=“q6jEQnrsCmw“ width=“600″ height=“350″]

A je to tady. Počátek osmdesátých let a největší sláva heavymetalové muziky. Klipy metalových kapel se vysílaly na MTV, nahrávky se prodávaly po tisících a klipy se umísťovaly v hitparádách na předních příčkách. Ovšem také to znamenalo konec jedné éry, ne že by heavy metal zanikl, ale právě osmdesátá léta byla dobou, kdy se roztříštil na desítky žánrů a odnoží jak je známe dnes. Tedy samozřejmě ne všech, některé z nich přišly o mnoho později, ale základ zapřít nemohou, všichni mají své kořeny v heavy metalu.

[youtube id=“X_hMZYDMps4″ width=“600″ height=“350″]

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *