Zdravý jídelníček

Chtěli byste jíst zdravě, ale nevíte, co by takový zdravý jídelníček měl vlastně obsahovat? Máte problémy se zažíváním, protože jíte tučná jídla, přecpáváte se a nehledíte na to, co do žaludku posíláte? Čtěte dál.

stevepb / Pixabay

Zelenina

Základem každého zdravého jídelníčku je samozřejmě zelenina. Každý den by měla tvořit minimálně jednu čtvrtinu přijímaných potravin. Pozor, mezi zeleninu se nepočítají brambory, ani hranolky. Obecně platí, čím více zeleniny za den sníte, tím lépe.

Ovoce

Ovoce je také důležitou součástí vašeho jídelníčku. Proto na něj nezapomínejte a každý den si nějaký ten kousek dopřejte.

Bílkoviny

Bílkoviny jsou pro naše tělo velice důležité, proto je nutné jíst potraviny, ve kterých jsou obsaženy. Najdete je například v rybách, luštěninách, mase, vejcích, oříšcích nebo zakysaných mléčných výrobcích.

Sacharidy

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro náš organismus, proto je nutné je přijímat. Doporučená dávka denního množství přijímaných sacharidů je asi 350 gramů. Nadměrná konzumace vede k nadváze. Sacharidy dělíme na monosacharidy a polysacharidy.

Monosacharidy jsou obsaženy například v ovoci, cukrové třtině, medu, řepě nebo ve sladkostech. Polysacharidy se nachází v ovesných vločkách, bramborech, nebo jáhlách.

Tuky

Tuky je nejlepší přijímat v potravinách, jako jsou třeba ořechy, ryby či avokádo. Naopak margaríny je lepší omezit.

Tekutiny

Ke zdravému jídlu patří samozřejmě i zdravé nápoje. Nejlepší je čistá voda, nebo neslazené čaje. Důležité je pít dostatek tekutin. Denně by to mělo být mezi 2-3 litry.

A jak by mohl vypadat zdravý jídelníček na jeden den?

  • Snídaně: žitný kváskový chléb se sýrem, paprika, sklenice neslazeného ovocného čaje
  • Svačina: kukuřičné cornflakes, bio mléko, jablko, sklenice vody
  • Oběd: dýňová polévka, zapékané brambory s brokolicí a smetanou, sklenice vody
  • Svačina: toustový chléb, tuňáková pomazánka, salátová okurka, neslazený zelený čaj
  • Večeře: vepřové maso, dušená mrkev, bio brambory, sklenice vody

Pokud chcete jíst zdravě, je třeba dodržovat několik zásad:

  1. Kupujte pouze kvalitní a čerstvé potraviny, přičemž upřednostňujte bio potraviny.
  2. Nekonzumujte polotovary.
  3. Je třeba změnit váš životní styl. Důležité je jíst pravidelně, nepřejídat se, dodržovat pitný režim, dopřávat si hodně spánku a pohybu.
  4. Také je důležitá psychika, proto se vyvarujte zbytečnému stresu.

Jestliže budete jíst zdravě a budete dodržovat zdravý životní styl, určitě se budete cítit skvěle jak fyzicky, tak i psychicky.