Připravujeme se na letní cestování

I když počasí nám spíše ukazuje, že zima ještě není u konce, tak podle zákonů už je vhodná doba na přezutí letních pneumatik. A my bychom se tím měli řídit, protože je to poměrně rozumné řešení. A tak hledejte vhodné pneu a můžete začít s výměnou.

Proč bych nemohl jezdit na zimních?

Je mnoho řidičů, kteří si řeknou, že jejich zimní pneumatiky už nejsou vhodné pro další zimní období, a tak se rozhodnou, že je nechají vyjezdit přes léto, aby nebyla škoda je vyhodit i když nejsou nejhorší. Avšak odborníci to nedoporučují, protože zimní pneumatiky jsou přizpůsobeny na jisté teploty a podmínky, takže při vyšších teplotách ztrácí svůj efekt, což může ohrozit bezpečnost cestujících, hlavně proto, že brzdná dráha zimních pneu v létě se velmi zvětšuje, což si mnoho řidičů neuvědomí. A mimo jiné také zvyšují spotřebu automobilu, a tak je lepší pneumatiky opravdu vyměnit.

Rada: Před vyjetím na letní dovolenou vaším autem nikdy nezapomínejte provést běžné servisní práce.

Výměně přechází lékařská prohlídka

Stejně, tak jako člověk musí být způsobilý k jízdě, tak i u pneumatik je nutností, aby byly způsobilé k jízdě, protože špatná kola mohou způsobit mnoho nepříjemnosti i nehod. A proto je nutné, abyste své pneumatiky, které se chystáte přezout, důkladně zkontrolovali. Nejde jen o hloubku vzorku, ale zejména o to, zda není pneu někde narušená a podobně.  V případě, že nebudete mít doma letní kola anebo ty, co máte, jsou nějak narušená, nezbývá nic jiného, než abyste si zakoupili nové.

Kupujeme pneumatiky

Dnes není problém rychle koupit nové pneumatiky, avšak je třeba znát rozměry, protože aut existuje mnoho a i pneumatiky jsou různé. Měli byste znát přesné rozměry, ať už jde o šířku či výšku pneumatiky, ale důležité je také označení, protože i kola se stejnými rozměry a odlišným označením se mohou trochu lišit. Značka pneumatiky je téměř lhostejná, záleží na tom, kolik jste ochotni do pneumatiky investovat a také o jakou kvalitu žádáte.

A hurá na výměnu

V případě, že máte pneumatiky v dobrém stavu, tak můžete začít s přezouváním pneumatik. Ačkoliv je výměna poměrně jednoduchá, je mnoho lidí, kteří si s tím zajedou do servisu. Pokud byste chtěli ušetřit nějakou tu korunku, tak si to také můžete udělat sami doma, stejně byste měli umět vyměnit kolo v případě, že by se vám na cestě stal defekt a podobně.

Je to jednoduché, nejprve musíte povolit šrouby na kole, ale ne úplně, poté celé auto zvednete heverem, ale je lepší něčím zajistit přední kola, ideálně klínem. Pak sundáte matky na šroubech kola a shodíte jej dolů a vyměníte za letní. Když máte pneu shozenou, tak je dobré také zkontrolovat brzdové destičky a v případě opotřebovanosti je vyměnit. Až budete mít nahozené letní pneu, tak dáte zpátky matice, a dotahujete ideálně do kříže, tak aby byly šrouby opravdu pevné a stejný postup je u všech kolech.

Pamatujte na to, že po delší jízdě na nových pneumatikách je třeba zkontrolovat šrouby, zda se nepovolili a v případě, že k tomu došlo, tak je znovu přitáhnout, aby vám kolo neuletělo.

Výměna pneumatik je velmi jednoduchý, ale důležitý proces. A tak výměnu nepodceňujte a také se připravte na letní cestování.

2 komentáře u „Připravujeme se na letní cestování“

Komentáře jsou uzavřeny.