Zkáza mostu Tacoma Narrows

V dnešní zajímavosti zabloudíme trochu do fyziky. Představujeme vám most v Tacomě, v USA, který se stavěl dva roky, od roku 1938 do 1940. Na tom nic zajímavého není, ovšem po slavnostním otevření se za čtyři měsíce provozu zřítil. Zajímavé je, že se ale zřítil dost zajímavým způsobem, který m§žete vidět ve videu. Jak je možné, že se takový kolos až do takové míry rozvlní? Sedmého listopadu 1940 foukal vítr rychlostí 67km/h, což sice není nějaká extra vichřice, jenomže přesně tahle rychlost větru odpovídal rezonanční frekvenci konstrukce mostu. Je to jako když houpete někoho na houpačce, stačí vám jen mírně zatlačit když je zrovna u vás, nemusíte vynakládat skoro žádnou sílu, jen udržovat houpání a on bude stále výš a výš.. A přesně tohle se stalo s mostem, vítr ho rozhoupával a rozhoupával, až se zřítil.

[youtube id=“3mclp9QmCGs“ width=“600″ height=“350″]

Ve videu můžeme vidět člověka, který jde při začátku vibrací most zkontrolovat. Jak jde vidět, chodí jako opilý, čemuž se nejde divit, most se vrtěl jako zadeček krásné slečny. Naštěstí tahle katastrofa měla jen jednu oběť, psa který zůstal v autě.

Pokud vás tohle vědecké pozadí nezajímají, i tak se na video podívejte, protože takhle rozhoupaný most je prostě neuvěřitelný a vypadá to jako animace na počítači, což ovšem není.

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *