V dnešní zajímavosti zabloudíme trochu do fyziky. Představujeme vám most v Tacomě, v USA, který se stavěl dva roky, od roku 1938 do 1940. Na tom nic zajímavého není, ovšem po slavnostním otevření se za čtyři měsíce provozu zřítil. Zajímavé je, že se ale zřítil dost zajímavým způsobem, který m§žete vidět ve videu. Jak je možné, že se takový kolos až do takové míry rozvlní? Sedmého listopadu 1940 foukal vítr rychlostí 67km/h, což sice není nějaká extra vichřice, jenomže přesně tahle rychlost větru odpovídal rezonanční frekvenci konstrukce mostu. Je to jako když houpete někoho na houpačce, stačí vám jen mírně zatlačit když je zrovna u vás, nemusíte vynakládat skoro žádnou sílu, jen udržovat houpání a on bude stále výš a výš.. A přesně tohle se stalo s mostem, vítr ho rozhoupával a rozhoupával, až se zřítil.

[youtube id=“3mclp9QmCGs“ width=“600″ height=“350″]

Ve videu můžeme vidět člověka, který jde při začátku vibrací most zkontrolovat. Jak jde vidět, chodí jako opilý, čemuž se nejde divit, most se vrtěl jako zadeček krásné slečny. Naštěstí tahle katastrofa měla jen jednu oběť, psa který zůstal v autě.

Pokud vás tohle vědecké pozadí nezajímají, i tak se na video podívejte, protože takhle rozhoupaný most je prostě neuvěřitelný a vypadá to jako animace na počítači, což ovšem není.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here