Rostoucí daně na alkoholu a cigaretách

Jak je každému známo, tak si stát z každého výrobku, který daný prodejce prodá, vybere část, která patří státu. Ale jsou různé výrobky a tudíž i různá míra tohoto daňového poplatku. A právě alkohol a cigarety jsou výrobky, na kterých jsou daně poměrně vysoké.

Proč jsou daně na alkohol a cigarety vysoké?

Autor obrázku: Kari Söderholm

Jedním z důvodů, kterým se stát hájí, aby společnost nepopudil proti sobě je ten, že zvýšili daně na alkohol a cigarety, aby šla i cena alkoholu a cigaret nahoru a tudíž by se snížil zájem o tyto produkty. A jak už bývá i na krabičkách cigaret napsáno, tak tyto výrobky škodí našemu zdraví a tak stejně nám škodí alkohol, a tak stát říká, že zvyšuje daně na alkoholu, aby chránili své obyvatele.

Popravdě, opravdu si myslíte, že má stát takový zájem o lidské zdraví? Je v našem státě mnoho lidí, kteří jsou buďto na alkoholu anebo na cigaretách opravdu závislí a tudíž si tyto výrobky budou kupovat, ať to stojí, co to stojí. A to stát velmi dobře ví, navíc také potřebuje nějaké peníze do státní poklady, tak proč nezvýšit něco, o co bude pořád zájem?

Dojde zvýšením daní ke sníží konzumace alkoholu a cigaret?

Možná ano, ale to zejména u mladé generace, protože to jsou ještě studenti. Když budou tyto výrobky čím dál tím dražší, studenti si je nebudou moci dovolit, přece jenom je to vrstva obyvatelstva, která napracuje (a pokud ano, tak jen tak částečně na brigádách a podobně). Ne všichni rodiče mají na to, aby dítěti zvyšovali kapesné. Když na to nebudou mít peníze, tak to nemohou zkusit a tudíž je to nebude lákat.

Může se zvyšování ceny alkoholu nebo cigaret projevit i špatně?

Autor obrázku: Austin Kirk

Je tady jistá možnost a to u lidí, kteří jsou na těchto látkách opravdu závislí a udělají cokoliv, aby se napili či si vykouřili cigaretu. Pak se může jednoduše stát, že přijdou o domov, jen proto, aby měli peníze na alkohol. Anebo mohou zanedbávat svou rodinu, zejména děti, nebudou jim kupovat dostatek jídla, aby měli na tyto látky a podobně. V nejhorším případě může dojít k tomu, že daná osoba může dojít do takové situace, že spáchá trestný čin, aby se nějakým způsobem dostala k penězům – třeba někoho okrást a podobně.

Vysoké daně na alkohol a cigarety mohou být přínosem, ale to v drtivé většině pro stát, než pro jeho obyvatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *