Houbaření

Autor obrázku: GLJIVARSKO DRUSTVO NIS

Houbaření

Konečně jsme se všichni dočkali a nastali žně houbařům, ano houby opravdu rostou, prvních pár týdnů to bylo určitě skvělé, ale čím víc chodí lidí do lesa, tím je to horší.

Mohu opravdu potvrdit, že jak přes týden, tak o víkendu bylo v lese houbařů více než lidí na Václaváku. A proč? No to sama netuším, nepamatuji, že by kdy v lese bylo tolika lidí na houbách.

Pokud budeme chtít jít na houby v tomto období tedy několik týdnů, co houbařská sezóna začala, tak budeme muset opravdu vědět, kam máme jít a kde houby sbírat. Samozřejmě nepočítejme s tím, že vstoupíme do lesa a zakopneme o první houbu, to platilo možná na začátku této sezóny, ale teď rozhodně ne. Lidí je v lese mnoho a houby nestačí dorůstat, a pokud opravdu budete chtít nějaké pěkné úlovky, musíte putovat hluboko do lesa, kam zase tak moc lidí nechodí, protože většina běhá u kraje.

Roste hodně hřibů ať už praváků, poddubáků nebo masáků. Také hodně nejedlých hub. Pokud můžu poradit, ty nejhezčí a největší kousky hřibů najdeme v houští. Vím, je to sice trochu náročné hledání, ale vyplatí se i za cenu že bychom se tam měli plazit po čtyřech.

Sezóna hub je určitě dnes velmi dobrá, sami jsme za víkend nasbírali kolem 15kg hub a pěkných hub, ale opravdu platí pravidlo jako vždy, že musíte vědět kde ty houby hledat, protože pokud pojedete do neznámého lesa, který aspoň trochu neznáte, máte opravdu malinkou pravděpodobnost, že něco najdete, možná jen to, co ostatní přehlídli a v horším případě nenajdete vůbec nic.

Odůvodnění je takové, že pořád v lese platí, že houby rostou na určitých místech, můžete projít tři kilometry lesem a třeba jen na jednom kilometru budou růst, jinak tam nebude vůbec nic, jsou prostě určité lokality, kde rostou a kde nerostou.

Ale pokud nějaké najdeme, určitě nám udělá velikou radost a hlavně zpracování hub je také všestranné. Můžeme je usušit, udělat omáčku, zakompotovat, smaženici, dát do sádla a spousty dalších věcí a dobrot které jdou z hub udělat a vytvořit.

Takže když se na houby vydáte, přeju hodně štěstí a pokud nic nenajdete nebo jen málo nezoufejte houby ještě porostou a musíme to brát sportovně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *