Co ovlivňuje spánek?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co má velký vliv na náš spánek? Vědci na základě zkoumání 30 dobrovolníků prováděli výzkum, ve kterém dělali dohled nad činností mozku jedinců po delší dobu. Zkoumali také pohyby očí a hormonální sekrence. Výsledkem bylo zjištění, že kvalita spánku je různá a mění se podle měsíčních cyklů.

Autor obrázku: Eduardo Robles Pacheco

Činnost mozku, která je spojená s fází tzv. hlubokého spánku, je podle švýcarských vědců ovlivněna úplňkem, který ji snižuje až o 30 %. Lidé během úplňku usínají o 5 minut déle než při běžném spánku a spánek se jim zkracuje o 20 minut. Aby měl člověk spánek kvalitnější i v době úplňku, má na něj vliv konzumace minerálů (např. hořčíku či sodíku).

Na spánek mají vliv také LED žárovky. Tento druh je sice v poslední době stále oblíbenější, nejen kvůli trendu, ale také díky nízké spotřebě a dlouhé životnosti, avšak zhoršuje kvalitu spánku u některých lidí.

Podle amerických vědců je zdravé spát 7 hodin denně. Kdo spí více, či méně, pak se u něho může zvýšit výskyt kardiovaskulárních chorob. Právě na toto onemocnění umírá v USA ročně mnoho lidí. Riziko infarktu je vyšší u osob, které nenaspí denně ani 5 hodin. Zajímavé je, že lidé, kteří denně naspí i více než 9 hodin, rovněž podléhají riziku výskytu kardiovaskulárních chorob. Toto riziko je dokonce 1 a půl krát vyšší.

Většina lidí, jež naspí méně než 5 hodin, což bývají osoby mladší 60 let, jsou nejvíce ohroženi nejrůznějšími onemocnění. Je u nich velmi vysoká pravděpodobnost, že onemocní některou kardiovaskulární chorobou dokonce třikrát vyšší, než u lidí, kteří denně spí 7 hodin.

A jak dlouho spíte vy?

1 komentář

  1. […] To, že s prostatou není všechno pořádku, mohou muži sami zaznamenat. Zbytnělá prostata totiž utlačuje močovou trubici a jako následek se objeví potíže s močením. Nejčastěji se jedná o pomalý proud moči, oddálený začátek močení (na začátku močení se musí chvíli čekat), pocit neúplného vyprázdnění. Ke konci močení může být proud pomalý, je třeba zatlačit, nastává ukapávání moči. Častým příznakem je i zvýšení frekvence močení – a to jak ve dne, tak v noci. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here