Jak být kreativní?

Kreativita, ať už je používána na cokoliv, je určitě důležitá součást života. V dnešním článku vám přinášíme pár drobných rad jak se stát kreativní, nebo jak v kreativnosti poskočit na vyšší level. Samozřejmě se nemusíte těmito radami řídit doslova, jelikož každý člověk je jiný, nicméně snad vám třeba pomůžou třeba i něco malého změnit v životě. A zůstat kreativní.

Pořádek

Zní to sice otravně, ale pořádek na pracovišti, na stole a konec konců i třeba v počítači na ploše je důležitý, stejně jako úklidem setříděné věci. Dík tomu se budete lépe ve všem orientovat a vůbec se všeobecně cítit lépe a co je hlavní, bude to mít blahodárný vliv na váš mozek a tím pádem se vám bude i lépe přemýšlet. Možná to znáte, když potřebujete něco napsat, tak jen odhrnete pár věcí na stole tak, aby se vám tam vlezl sešit. Ovšem je opravdu dokázáno, že když bude stůl uklizený, práce vám půjde lépe.

Pište

Noste u sebe pořád nějaký poznámkový blok či sešit. Pokud dostanete nějaký nápad, či jen drobnou myšlenku, okamžitě si ji zapište. Nikdy nevíte kdy se vám bude hodit a až si tak budete někdy nad něčím lámat hlavu, nahlédněte do něj, jistě tam naleznete nějakou inspiraci. A to se určitě hodí. Člověka kolikrát něco jen tak napadne, chvíli o tom přemýšlí, ale když si na to pak snaží vzpomenout, už neví jak to přesně bylo. Proto je důležité si svou geniální myšlenku zaznamenat ihned. Z vlastní zkušenosti vám můžu doporučit diktafon, žijeme přeci v jedenadvacátém století a mobil má u sebe každý. Tedy, musí být s diktafonem, ale to je dnes samozřejmost. Tohle vám navíc ušetří místo, protože sebou nebudete muset tahat poznámkový blok a pero.

Zkusili už jste někdy tzv volné psaní? Spisovatelé to tak občas dělají, ale může to v něčem pomoci komukoli. Dělá se to tak, že si sednete k počítači, či ke kusu papíru, a začnete psát. Začnete psát cokoliv, nemáte to dopředu promyšlené, skládáte slovo ke slovu, větu ke větě. Divili byste se jak často napíšete až filozofickou stať třeba o tom co vás štve. A když ne, tak aspoň zajímavou povídku. Nicméně, cítím potřebu upozornit, že pokud budete jen tak volně psát své myšlenky na papír, bude se rychlost psaní zvyšovat díky tomu, že v hloubi duše máte radost z toho, že jste to konečně napsali na plnou hubu (nebo spíš na plné pero?) a můžete se dostat do psacího rauše, což znamená, že budete mimo dokud nenapíšete všechno co chcete.

Katalogizujte, dělejte si seznamy. Máte toho moc? Udělejte si seznam všeho, co musíte udělat a položky seřaďte podle priority. A pusťte se do toho. Každou položku si pak odškrtávejte a stoprocentně všechno v termínu dokončíte. Když se toho navalí moc, lidé totiž mají tendenci panikařit a říkat si že toho mají moc, že nestíhají, sedí s hlavou v dlaních a říkají si: Čím mám začít? Seznamem. Nebo plán. Člověk by si měl vytyčit nějaký cíl, zvolit nějaký plán a podle něj se řídit.

Zkuste si třeba párkrát do týdne přečíst jednu dvě stránky ve slovníku. Zní to zbytečně, ale rozšiřuje vám to slovní zásobu a obzory. A budete strašně chytří.

Vypadněte od počítače

Radit tohle v internetovém magazínu je krapánek kontraproduktivní, ale je tomu tak. Počítač se stal nepostradatelným nástrojem a pomocníkem, ale kolikrát se vám stalo, že jste museli pracovat na počítači, ale ještě předtím jste zkontrolovali email, pak facebook, pak dalších pět webů, pak facebook a pak jste strávili půl hodiny na extramuž.cz. Z pěti minut, které jste si dovolili na zdržení, se rázem stala hodina. Takže, vstaňte a běžte pryč. Běžte někam kde jste ještě nebyli, poslechněte si nějakou hudbu, nebo hudební styl, které jste ještě neposlouchali. A obklopte se kreativními lidmi, spolupracujte s nimi. Vliv okolí nás totiž ovlivňuje nejvíc a může za náš růst. Jednoduše, žijte.

Odpočívejte

Dopřejte si kvalitní a vydatný relax, nervózní a unavený člověk je k ničemu. Navíc, pokud v práci nevíte jak dál, přestávka (přestávka, ne se na to vykašlat) je dobrá volba. De facto je to podobné jako ve sportu, pokud ho nebudete kombinovat s odpočinkem a rehabilitací svalstva, bude vám sport spíše škodit.

Myslete!

Když něco děláte, nebuďte na sebe tak přísní. Snažte se dívat na světlou stránku věci a dovolte si dělat chyby. Chybovat je lidské a vy byste se neměli snažit být dokonalí, protože dokonalý není nikdo. Když něco nejde, není potřeba to lámat přes koleno. Možná by stačilo podívat se na to z jiné stránky. Pokud chybovat nechcete, procvičujte. Když budete cokoli trénovat, budete se v té činnosti jen zlepšovat, to je víc než jasné. Také buďte otevření, snažte se vnímat druhé lidi a možnosti které vám okolní svět poskytuje. Z toho prvního můžete získat zpětnou vazbu a z toho druhého, tam jsou možnosti nekonečné.

Další důležitou radou je: Nikdy to nevzdávejte. Kdo se předem vzdá, je ztracený. A nevzdávejte se i kdyby to znamenalo porušení jakýchkoliv pravidel které společnost diktuje. Vy jste společnost. A kdo neriskuje, ten nevyhraje, jak se říká. Každý člověk si později řekne, proč jen to neudělal, když měl možnost a lituje toho. Nabízejí vám novou práci, která se zdá úplně skvělá, ale vy se bojíte, protože už máte svou stávající práci dlouho? Když vás vaše práce nebaví, běžte do nové! Co se může stát, práce je práce, pořád je to věc, která tady bude i když vy nebudete. Líbí se vám holka? Běžte za ní, oslovte ji! Nemáte co ztratit, riskujete akorát to, že vám řekne: Odpal blbečku. Ale to je jen její problém, ne váš.

Nezapomínejte se bavit!

A co je nejdůležitější, hlavně už proboha něco dokončete

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *