Bydlení u rodičů

Určitě někoho takového znáte, nebo jste to třeba vy. Ubytováni v „mamahotelu“. Podle průzkumů stále více mladých lidí žije s rodiči, často až do středního věku, tedy do věku přesahujícího třicet let, přičemž neváhají si do svého dětského pokojíčku nastěhovat i partnerku. Bydlení u rodičů má spoustu výhod, ale také samozřejmě soustu nevýhod.

Za dávných časů, respektive pár let zpátky abychom byli přesní, bylo běžné a dá se říci normální, mít okolo dvacátého roku věku rodinu, osamostatnit se a mít vlastní bydlení. Ovšem jak doba postupuje, priority se mění, dnešní mladí lidé chtějí studovat, chtějí žít naplno a nechtějí se vázat. A také se jim těžko opouští rodné hnízdo, vždyť tam mají teplé jídlo, vyprané oblečení a to, co rodičům přispějí na bydlení, neboli jak se říká na stravu, je v porovnání s tím, co by dali za svůj vlastní byt skutečně pakatelem. Tím pádem přichází ona největší výhoda bydlení u rodičů, finance. Díky tomu že žijete u rodičů se až tak nemusíte ohlížet na finance, můžete si koupit věci, které byste si s vlastním bytem nekoupili, nebo si jejich nákup rozmýšleli. Ovšem když jste doma, tak si onu věc prostě koupíte, vždyť když nebudete mít peníze, tak to nevadí, protože máte vše zajištěno. A kdyby jste náhodou neměli na příspěvek na bydlení, značná část rodičů to jen s mávnutím přejde, protože jste přece jejich dítě. Až budete mít, tak dáte. A podle průzkumů jsou dokonce 4% rodičů přesvědčeni o tom, že by jim přerostlé dítě bydlící doma platit nemělo vůbec.

Výhodou bydlení u rodičů je kromě finanční bezstarostnosti také bezstarostnost v jiných věcech. Například již ve výše zmíněném stravování. Pokud bydlíte sám, přijdete domů z práce musíte si sami něco udělat k jídlu a pokud jste nenakoupili, máte holt smůlu. Ovšem doma, tam vždycky něco najdete, pokud to není čerstvý teplý oběd, je to minimálně něco výživného k ohřátí v lednici. A od maminky vždycky chutná nejlíp. Nebo například ten divný úkaz, že věci, jež jste naházeli někde do koše na prádlo se nějakým záhadným způsobem objeví vyprané a vyžehlené ve vašem pokoji. Ano, opět maminka.

Bydlení u rodičů má výhody materiální a navíc si za to rodiče mohou tak trochu sami. Model „hoďte ho do vody, on se naučí plavat“ už dnes není v módě a rodiče jsou rádi, že mají potomka doma. Tedy ne všichni. Samozřejmě dalšími důvody bydlení u rodičů v pozdějším věku jsou nedostatek financí (jste-li například momentálně nezaměstnaní) a samozřejmě i určitá pohodlnost. Ovšem pozor, čím déle budete u mámina cecku, tím těžší pro vás bude tento stav změnit. Což je jedna z největších nevýhod, ovšem nevýhod je celá řada.

Největší nevýhoda je v tom, že vám chybí nezávislost, protože pokud bydlíte u rodičů, pořád mohou (a budou) vám kecat do života. Což je asi docela blbé, když si chcete v sobotu v noci uspořádat u sebe orgie s pěti prostitutkami a oslem. Takže de facto žijete finančně nezávislí na úkor vlastní nezávislosti. Navíc, ne každý žije u rodičů a pokud se váš věk pomalu blíží třiceti, někteří lidé se na vás mouho dívat skrze prsty.

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *